NOVÉ PRAVIDLÁ PRE POLITICKÉ STRANY

Politické strany budú môcť po novom počas jedného volebného obdobia do NR SR prijať v súhrne najviac 3.500.000 eur z darov

Foto Martin Baumann/TASR
Dátum 10.07.2019

Bratislava 10. júla (EXTRA PLUS)„Nikto nechce, aby Slovensko bolo riadené súkromnými firmami alebo bohatými sponzormi,“ povedal predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko na margo schválenej novely zákona parlamentom o volebnej kampani, ktorý limituje financovanie politických strán. Podporili ho aj opoziční poslanci a novelu podpísala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová „Som rád, že dnes aj opozičné strany chápu, že je to súťaž milionárov a súčasne ich denníky ruinujú a nič im tiež nedarujú. Zákon o financovaní politických strán nie je proti niekomu, ale za niečo. Je potrebné uviesť veci na správnu mieru, pretože opozícia sa snaží verejnosti nahovoriť niečo iné,“ dodal Andrej Danko. 

Predseda Danko uviedol, že si nikto neželá v spoločnosti, aby politická strana niekomu patrila a nevedelo sa, kto financuje kandidátov. „Politické strany, ak sa dostanú do parlamentu, majú byť financované zo štátneho rozpočtu. Ako sa ináč dá robiť politika, ak si niekto nájde sponzorov, následne skúpi online priestor alebo billboardy. Ak pán Beblavý zobral na kampaň milióny, tak ich bude aj nejako vracať? V prípade Igora Matoviča, to bolo tak, že dal štátne peniaze do svojich firiem a potom nemusel tak poberať plat poslanca. Nedá sa potom rovnocenne súperiť.

Strany majú prichádzať s hodnotami a riadnym volebným programom. Facebook nielen strany SNS počas volebnej kampane do Európskeho parlamentu vôbec nefungoval, tak ako dovtedy.  Musí sa viac sledovať a dohľadávať majetkové prepojenie medzi tretím sektorom, médiami a politikmi,“ vyhlásil k financovaniu politických strán počas volebných kampaní šéf SNS. Politika nemá byť o investícii, pretože potom musia politici slúžiť alebo dať protihodnotu ak nevrátia investíciu do strany nejakého sponzora. „Snáď pochopí aj pán prezident Andrej Kiska, ktorý si zakladá stranu, že politické súperenie je o súboji myšlienok a programov,“ uzavrel Andrej Danko.

Politické strany budú môcť po novom počas jedného volebného obdobia do NR SR prijať v súhrne najviac 3.500.000 eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov, pričom sa do sumy zarátavajú aj členské príspevky. "Zavedením tohto limitu sa zabezpečí väčšia transparentnosť vo financovaní politických strán. Tiež sa zabráni neúmernému 'predvolebnému' predlžovaniu politických strán, ktoré sa spoliehajú na svoj volebný úspech a následné príjmy zo štátneho rozpočtu," vysvetľoval návrh. 

Novela tiež ruší tretie strany vo volebnej kampani. "Tretie strany ako osoby podporujúce program, činnosť a ciele politických strán neplnili cieľ, pre ktorý boli v tomto zákone zriadené. Vo volebnej súťaži slúžili ako prvok doplňujúci nedostatočné zdroje kandidujúceho subjektu, resp. napomáhajúci obchádzaním zákona prekračovať limity ustanovené pre kandidátov a politické strany," vysvetlili predkladatelia. Zvýšia sa aj pokuty za neoprávnené vedenie volebnej kampane a za vedenie volebnej kampane v čase volebného moratória. "Zároveň sa dopĺňa sankcia pre právnické osoby za porušenie volebného moratória, ktorá v zákone absentovala," uvádza sa v návrhu. Novela ďalej určuje tiež maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena. Novela hovorí o sume 10.000 eur.