NOVELA ZÁKONA ZABRÁNI DOVOZU UKRADNUTÝCH ARCHÍVNYCH DOKUMENTOV NA SLOVENSKO

Archívny dokument starší ako 50 rokov, ktorý je zapísaný v evidencii cudzieho štátu alebo bol vytvorený alebo nájdený na území cudzieho štátu, možno doviezť na územie SR len s povolením príslušného orgánu tohto cudzieho štátu.

Foto TASR
Dátum 20.08.2020

BRATISLAVA 19. augusta (SITA/extraplus.sk) - Archívny dokument starší ako 50 rokov, ktorý je zapísaný v evidencii cudzieho štátu alebo bol vytvorený alebo nájdený na území cudzieho štátu, možno doviezť na územie SR len s povolením príslušného orgánu tohto cudzieho štátu. Konštatuje to návrh novely zákona o archívoch a registratúrach z dielne rezortu vnútra. Novela zároveň explicitne zdôrazňuje, že dovoz cudzieho archívneho dokumentu odcudzeného v iných štátoch a jeho prevod do vlastníctva sa zakazuje. Kontrolu dovozu a vývozu dokumentov majú podľa novely v kompetencii colné úrady.

Účelom navrhovanej novely je podľa Ministerstva vnútra SR (MV SR) zabezpečiť implementáciu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej Únie 2019/880 o vstupe a dovoze tovaru kultúrnej hodnoty. „Nariadenie 2019/880 bolo prijaté ako reakcia na rabovanie múzeí a ničenie kultúrnych pamiatok počas vojnových udalostí na Blízkom Východe v nedávnej minulosti a vychádza z dohovoru UNESCO o opatreniach na zákaz a zamedzenie nedovoleného dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych statkov a dohovoru UNIDROIT o ukradnutých alebo nezákonne vyvezených kultúrnych predmetoch. Jeho cieľom je zabrániť, aby nezákonne vyvezené predmety kultúrnej hodnoty vstúpili na územie Európskej únie, a tým aj zabrániť financovaniu terorizmu a praniu špinavých peňazí prostredníctvom predaja rabovaného tovaru kultúrnej hodnoty kupujúcim v Európskej únii,” konštatuje ministerstvo vnútra.

Novela sa tiež zaoberá ochranou dokumentov archivovaných v SR, napríklad pri ich zapožičaní. „Ak ide o verejné vystavovanie v cudzom štáte, vystavovateľ je povinný archívne dokumenty poistiť, pri vystavovaní na území Slovenskej republiky je povinný zaviazať sa v dohode o výpožičke archívnych dokumentov na výstavné účely, že v prípade odcudzenia, straty alebo poškodenia archívnych dokumentov uhradí ich cenu,” uvádza materiál. Takisto deklaruje, že od žiadateľa o prístup k archívnym dokumentom na účely historického výskumu alebo iného vedeckého výskumu archív môže vyžadovať písomné potvrdenie inštitúcie, pre ktorú výskum vykonáva. „Ak žiadateľ takéto potvrdenie nepredloží, archív je oprávnený odmietnuť prístup k archívnym dokumentom,” zdôrazňuje novela.

Účinnosť zákona po schválení jeho novelizácie je navrhnutá na január 2021.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.