NOVÝ ISTROPOLIS – MODERNÉ, DIZAJNOVÉ A KULTÚRNE CENTRUM

Rudolf Kusý: Je úlohou Nového Mesta v spolupráci s hlavným mestom riešiť budúcnosť Novej tržnice tak, aby bola moderná, bezpečná, pekná, čistá a súčasťou 21. storočia.

Foto IMMOCAP
Dátum 19.07.2020

BRATISLAVA 19. júla (TASR/extraplus.sk) – Priestor bratislavského Trnavského mýta je potrebný revitalizovať celý. Uviedol to starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý s tým, že ide o priestor Domu odborov Istropolis, železničnej stanice Filiálky, ale aj tržnice. Tento týždeň predstavený developerský zámer Nový Istropolis považuje za odštartovanie kompletnej revitalizácie časti Trnavského mýta. "Je úlohou štátu aj za podpory samosprávy čo najrýchlejšie sa pustiť do budovania Filiálky ako dôležitého dopravného uzla.

BRATISLAVA 16. júla (TASR/extraplus.sk) – Na mieste súčasného Domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohlo v budúcnosti vzniknúť národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC). Vo štvrtok developer Immocap Group predstavil svoj projekt Nový Istropolis. Ten má do lokality priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. Zároveň potvrdil, že sa bude usilovať, aby NKKC vzniklo práve tu. Uchádzať sa preto chce aj o verejné zdroje. "V prípade, že to bude aktuálne, sa budeme s týmto projektom uchádzať o verejné zdroje. Bolo by najideálnejším riešením, keby vznikla spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom," povedal pre TASR generálny riaditeľ Martin Šramko. Deklaruje, že projekt pripravili od začiatku bez toho aby vedeli, že vznikla iniciatíva pre vznik NKKC. O jeho umiestnenie práve na Trnavskom mýte sa podľa jeho slov chcú uchádzať transparentne. "Nové centrum by malo priniesť kapacitu 3000 miest na sedenie a 5000 miest v kombinácii sedenie a státie. Bratislava tak má možnosť, aby sa sem dostali európske i svetové podujatia," priblížil Šramko. Ako tvrdí, ich zámer má hlavnému mestu i celej krajine priniesť viacero ekonomických výhod, či už v oblasti rozvoja cestovného ruchu, vrátane hotelov, gastronomických zariadení a služieb. Bratislava sa podľa neho môže stať lídrom aj v kongresovej turistike. 

 

Podporu zámeru výstavby NKKC v Bratislave vyjadrila vláda Petra Pellegriniho 12. februára 2020, na vtedajšom rokovaní schválila vyčlenenie 60 miliónov eur, ktoré sa majú investovať do roku 2026. Financovanie sa má realizovať prostredníctvom účelovej dotácie, ktorú bude čerpať občianske združenie Národné kultúrne a kongresové centrum. 

Developer, ktorý už investoval na Trnavskom mýte, postavil tu nové obchodné centrum či zrekonštruoval schátraný podchod, chce Dom odborov a jeho okolie prestavať na moderné kultúrno-spoločenské centrum. "Náš zámer mení mŕtvu nefunkčnú zónu v oblasti Trnavského mýta na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov," povedal Šramko. Tvrdí, že do tohto pre Bratislavu dôležitého, no aktuálne schátraného územia, plánujú priniesť nový rozmer, ktorý bude ponúkať veľa benefitov."Táto štvrť bude primárne určená na funkciu multifunkčného kultúrno-spoločenského centra. Popritom máme záujem postaviť aj kancelárie, administratívne budovy, rezidenciu a hotel," spresnil šéf Immocap Group. Počíta aj s podzemnými garážami, námestím, zelenými nádvoriami, kaviarňami či cyklotrasami. Projekt je podľa jeho slov aktuálne v štádiu investičného zámeru. V roku 2022 plánujú získať potrebné povolenia, na prelome rokov 2022-2023 spustiť výstavbu a dokončiť ju najneskôr v roku 2025.

Rovnako je úlohou Nového Mesta v spolupráci s hlavným mestom riešiť budúcnosť Novej tržnice tak, aby bola moderná, bezpečná, pekná, čistá a súčasťou 21. storočia," skonštatoval Kusý. Ako tvrdí, mestská časť už začala komunikovať s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom a ďalším krokom bude komunikácia so starostami bratislavských mestských častí Rača a Vajnory, aby sa spustila architektonická súťaž. "Tá povie, ako má vyzerať budúcnosť celého priestoru, kde sa tržnica nachádza," podotkol starosta.

Tržnica na Trnavskom mýte je majetkom hlavného mesta a zverená je Novému Mestu. V malých podieloch aj Rači a Vajnorom. Motorom premeny tržnice a jej okolia bude podľa starostu Nové Mesto. "Je však nevyhnutná spolupráca so všetkými aktérmi," podotkol. Novú tržnicu, ako ju v súčasnosti nazývajú Bratislavčania, navrhol architekt Ivan Matušík (vytvoril aj komplex hotela Kyjev, obchodného domu Prior aj obchodný dom Slimák). Pre verejnosť začala slúžiť v roku 1984.

Novomestský EKO – podnik verejnoprospešných služieb na svojom webe informuje, že vyzerá ako presklený kontajner, jej typickým prvkom sú veľké odkryté červené potrubia vzduchotechniky. Konštrukcia tržnice je tvorená mohutným železobetónovým skeletom, v ktorej sú vložené dva bloky s predajnými a obslužnými priestormi na prízemí aj na poschodí. Na oboch koncoch budovy sú prístupné schodiská.

https://immocap.sk/novy-istropolis

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.