NOVÝ MEDIÁLNY ZÁKON A NOVINY, KTORÉ BUDE SLÚŽIŤ VLÁDE

Ministerky kultúry obhajuje vznik vládnych novín, exministerka Laššáková návrh kritizuje vzhľadom na fakt, že terajšie médiá sú lojálne k súčasnej vláde

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 26.04.2020

BRATISLAVA 26. apríla (TASR/extraplus.sk) – Voľba nového generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND) by aj pre stabilizáciu situácie v tejto kultúrnej inštitúcii mala byť pripravená čo najskôr. Podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO) bude pre výber nového šéfa divadla vyhlásené výberové konanie. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike taktiež avizovala prípravu mediálneho zákona, ktorý by mohol byť pripravený na jeseň.

"Chceme ísť cestou výberového konania, ktoré bude nastavené najlepšie, ako sa bude dať. Všetko, aby bolo nielen transparentné a aby ten, ktorý z neho vzíde, bol jedna akceptovaná, hotová osobnosť, ktorá bude mať víziu," skonštatovala Milanová. Poznamenala, že situácia v SND je komplikovaná, preto nie je dôvod 

Voľba nového riaditeľa SND bola pôvodne naplánovaná na jarné alebo letné mesiace, podľa poslankyne NR SR a zároveň bývalej ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) sa nakoniec neudiala z dvoch dôvodov. "Nechcela som, aby nová ministerka nadobudla pocit, že som tam niekoho zabetónovala," vysvetlila Laššáková. Ďalší problém podľa nej vyvstal po "nepríjemnom" procese výberu generálneho riaditeľa Lúčnice. 

Šéfka rezortu kultúry zároveň avizovala zlepšenie postavenia a slobody tlače a médií. Pomôcť má podľa nej aj nový mediálny zákon, ktorý by mohol byť hotový na jeseň. Verí, že nový zákon potrebné výsledky, po ktorých sa volá už dlho, prinesie. Ministerka tiež obhajovala plány zriadiť "vládne noviny" pre občanov. Laššáková tento návrh kritizuje a nesúhlasí, aby boli noviny financované štátom. "Ak niektoré terajšie médiá sú podstatne lojálnejšie k súčasnej vláde, potom by to možno zo strany vlády bola aj akási nedôvera," zhodnotila.

Témou diskusie bolo aj plánované efektívne nastavenie financovania Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) a tiež voľby jej riaditeľa, ktoré je ukotvené aj v programovom vyhlásení vlády (PVV). Laššáková v tejto súvislosti podotkla, že každá nová vláda prichádza s novým návrhom a systémom, na margo koncesionárskych poplatkov poznamenala, že by ich zachovala. V prípade výberu šéfa RTVS je potrebné nájsť taký model, ktorý nebude spochybniteľný každé štyri roky. Zo zachovaním koncesionárskych poplatkov súhlasí aj Milanová, ktorá pripustila, že najlepší model financovania ešte nenašli, musí byť výsledkom konsenzu všetkých.

V diskusii sa tiež venovali kultúre na Slovensku ako takej. Podľa ministerky doba ukázala nedostatky, ktoré rezort kultúry má. Niektoré inštitúcie spadajúce pod ministerstvo nefungujú podľa nej efektívne a neprinášajú želaný úžitok, je preto potrebné prehodnotiť systém ich fungovania. Bývalá šéfka rezortu jej však oponuje a tvrdí, že každá inštitúcia má svoje opodstatnenie. Nesúhlasí ani s tvrdením, že by rezort zanechala v zlom stave, poukázala aj na viaceré projekty, ktoré sa podarili, respektíve schválili. Obe sa však zhodli, že kultúrna oblasť na Slovensku si zaslúži viac financií. 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.