OBCHOD STOROČIA

Nórsko predalo super tajnú základňu NATO Rusku za smiešnu cenu

Foto ARCHÍV
Dátum 01.07.2015

„Ako sa toto mohlo stať?“ žasne celé Nórsko i vedenie NATO  a ruská tlač sa dobre baví na škandále, ktorý sa v máji vynoril z ľadových vôd na pobreží tohto členského štátu aliancie. Vikinských obchodníkov zrejme osvietila polárna žiara, keď si zmysleli a s úradným požehnaním Bruselu dokázali predať Rusom super tajnú a za pol miliardy dolárov vybudovanú námornú základňu NATO vo vzdialenom fjorde za cenu lepšieho moskovského bytu. V afére figuruje aj súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg – nie však v pozícii vzrušeného či pohoršeného, ale aktívneho účastníka kontraktu, na ktorom sa pred tromi rokmi osobne podieľal.

Ostáva skvelo použiteľnou bránou do Barentsovho mora, odkiaľ sa ponorky a lode z fjordu môžu okamžite dostať do operačného priestoru hneď dvoch oceánov – Atlantického a Severného ľadového.

Zamrznutý americký sen

Základňu so špičkovým vybavením vybudovali v týchto studených končinách ako príspevok k vrcholiacej studenej vojne začiatkom 60. rokov minulého storočia. Vyrástla v skale odľahlého fjordu Olavsvern a stála na tie časy slušných 500 miliónov amerických dolárov. Slúžila najmä americkým ponorkám, hliadkujúcim v severných zemepisných šírkach, na špeciálne radarové sledovanie lodí. V čase hustnúcej konfrontácie medzi Východom a Západom sa stala domovským prístavom vojnových plavidiel USA a ďalších štátov NATO s výbornou strategickou polohou v blízkosti hraníc s vtedajším Sovietskym zväzom.

A hoci sa po oteplení – medzinárodných vzťahov i oceánov – začiatkom 90. rokov prakticky prestala využívať, na vojenskom a strategickom význame nestratila. Ostáva skvelo použiteľnou bránou do Barentsovho mora, odkiaľ sa ponorky a lode z fjordu môžu okamžite dostať do operačného priestoru hneď dvoch oceánov – Atlantického a Severného ľadového. A o takýto námorný uzol prišlo NATO pričinením vlastného najvyššieho vedenia!

Ľadové medvede a ľadoví obchodníci

Ako s neskrývaným ironickým úsmeškom vysvetľuje ruský denník Svobodnaja Pressa (SP), Nóri dospeli k „zrelému“ názoru, že základňu nepotrebujú a chcú sa zbaviť „zbytočného haraburdia“.

Šokovaná verejnosť vidí v dohode zradu národných záujmov a narušenie suverenity krajiny.

„A keďže sa nerozhoduje v Osle, ale v Bruseli, žiadosť o povolenie predaja adresovali šéfstvu aliancie. V sídle NATO po nejakom čase premýšľania predaj povolili s podmienkou, že sa musia najprv ,odstrániť citlivé zariadenia,“ uvádza SP. K tomu sa však Brusel nemal a mesiace sa vliekli. Táto pasivita netrpezlivých a predajachtivých boháčov unavovala, a tak sa rozhodli „poodhaliť tajomstvo super tajnej základne“ a obrátili sa na NATO s otvorenou výzvou: „Tak nám láskavo povedzte, kto potrebuje tunel v skalách na sedemdesiatej rovnobežke, čo hostí sotva ak ľadové medvede? Dalo by sa to pochopiť, keby sa predával bunker na Havaji. Ale tu, na arktickom kruhu so zimou a polárnou nocou?“ vychutnáva si ruská tlač. Na jej ďalšie pobavenie tieto argumenty zabrali a Nórom sa za záhadných okolností podarilo revidovať podmienky zmluvy, ktorú Brusel schválil aj v novej verzii. A tak sa Olavsvern ocitol na zozname ponúk na predaj na medzinárodných webových stránkach. Kupec sa našiel veľmi rýchlo.

Za záhadných okolností

Na scéne sa objavil podnikateľ Gunnar Wilhelmsen, ktorému sa za rovnako záhadných okolností podarilo zraziť cenu na 4,4 milióna eur, čo je hodnota luxusného bytu v centre Moskvy. Generalitou a admiralitou NATO začalo mykať, až keď sa na základni objavili ruské prieskumné lode – Akademik Nemčinov a Aka­demik Šatskij. Ako je to možné, pýtali sa podnikateľa. „To nie je váš, ale môj biznis, a ide o obchodné tajomstvo,“ odvetil s pokojom severana, „ak chcem, základňu prenajmem, ak chcem, predám komukoľvek.“

Po takejto odpovedi nórsky obchod storočia zaplnil stránky všetkých severských denníkov i éterov rozhlasového a TV vysielania. Kráľovstvo zamrelo obrovským škandálom, ktorý sa zmenil na skutočnú hystériu. Šokovaná verejnosť vidí v dohode zradu národných záujmov a narušenie suverenity krajiny. Ministerstvo obrany sa chvatne pokúšalo docieliť zrušenie kontraktu či jeho vyhlásenie za neplatný, čo však zákony Nórskeho kráľovstva neumožňujú. Navyše, Wilhelmsen nemá záujem o nijakú komunikáciu, odmietol sa stretnúť s tímom expertov NATO aj poslancami nórskeho parlamentu.

Pôsobí až groteskne, že práve šéf aliancie v činorodej spolupráci s nedbalými vojenskými úradníkmi pripravil NATO o miesto obrovskej strategickej dôležitosti a Nórsku vydlabal dieru do národného obranného štítu. 

Médiá zároveň začali horúčkovito pátrať po pozadí pochybnej dohody. A ukázalo sa, že rokovania, ťahajúce sa od roku 2012, viedol práve Stoltenberg! Pôsobí až groteskne, že práve šéf aliancie v činorodej spolupráci s nedbalými vojenskými úradníkmi pripravil NATO o miesto obrovskej strategickej dôležitosti a Nórsku vydlabal dieru do národného obranného štítu. SP však s potuteľným uspokojením dodáva: „NATO konečne naplnilo predsavzatie obnoviť spoluprácu s Ruskom“.

Fotogaléria

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.