OBETE BREXITU

Podľa štúdie, ktorú uverejnili nemecký Leibnitzov hospodársky ústav v Halle by na celom svete v dôsledku vystúpenia Veľkej Británie z EÚ mohlo prísť o prácu 612-tisíc ľudí

Foto ARCHÍV
Dátum 11.02.2019

HALLE 11. februára (TASR/Extra plus) - Odchod Veľkej Británie z Európskej únie bez dohody, takzvaný tvrdý brexit, by podľa najnovšej štúdie najsilnejšie zasiahol pracovný trh na Malte, v Írsku, Belgicku a na Slovensku. Tieto krajiny majú s Britániou intenzívnu výmenu tovarov a služieb. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v pondelok uverejnili nemecký Leibnitzov hospodársky ústav v Halle a univerzita Halle-Wittenberg.

Podľa autorov by na celom svete v dôsledku tvrdého brexitu mohlo prísť o prácu 612-tisíc ľudí. V absolútnych číslach by stratilo Nemecko 100-tisíc miest. Najviac by ich malo ubudnúť v jeho automobilovom priemysle. Čína by prišla nepriamo o 59-tisíc miest tým, že by klesol jej export do krajín, ktoré intenzívne vyvážajú do Británie. Francúzsko by mohlo stratiť okolo 50-tisíc pracovných miest. Rakúsko by prišlo priamo o 1900 pracovných miest a nepriamo o 4-tisíc.

Po neregulovanom brexite by Veľká Británia a EÚ zaviedli medzi sebou clá. Výpočet straty pracovných miest nemeckými vedcami bral do úvahy len dôsledky ich zavedenia. Vplyv na rast hrubého domáceho produktu a na pokles investícií sa v štúdii nezohľadnil.

Tvrdý brexit by postihol v jednotlivých krajinách rozličné odvetvia. V Brazílii a v Bulharsku by napríklad najviac utrpelo poľnohospodárstvo, v Nemecku a Česku automobilový priemysel, v Belgicku a Rakúsku maloobchod a veľkoobchod.