OBYČAJNÝ MATOVIČ SLÚŽI PENTE A VEĽKÝM HRÁČOM

Najmajetnejší členovia oligarchickej smotánky vo svojich motivačných vystúpeniach tvrdia, že: „Nič neupokojuje myseľ tak, ako to dokážu veľké zisky dosiahnuté bez väčšej námahy.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 12.05.2020

Nechcem zachádzať do podrobností ani citovať všetky hlúposti, ktoré s príchodom Matovičovej vlády zazneli pred mikrofónmi na Úrade vlády SR. Môj dedko – obyčajný výpravca Antonín Procházka z Kútov – hovorieval, že vždy treba používať zdravý sedliacky rozum. „Veď nemôžem vypraviť rýchlik na koľaj, keď vidím že na nej stojí nákladná súprava. Ani keď mi návestidlo dáva zelenú“... Aj dnes koronovaná vláda sedela a hútala.

Hádky namiesto riešení

Akoby chcela pre Rómov uzavretých v osadách vymyslieť nové karanténne „kolečko“ alebo pre stavbárov elektronický fúrik... Zase a opäť (už po 18-ty krát!?) sa povadili a verejne poohovárali koaliční sprisahanci Igor Matovič (OĽaNO) s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS). Nevedno prečo, no za dva mesiace mimoriadnych opatrení počas koronakrízy nedokázali uspokojivo (vlastne nijako) vyriešiť ani otázku platenia, či skôr neplatenia nájomného za zatvorené obchody a prevádzky služieb. Vláda, ktorá sa oháňala a sľubovala boj proti korupcii a proti organizovanému zločinu, nevie – lebo nechce – zatočiť s mocnou realitnou mafiou. Postupne sa uvoľňujú opatrenia, otvárajú sa ďalšie a ďalšie prevádzky a slovenský vládny kabinet čaká na stanovisko ministerky spravodlivosti! Tá má údajne zistiť, či deľba nákladov medzi vlastníkmi budov, podnikateľmia štátom nebude považovaná za neprípustnú štátnu pomoc?

Krútenie paragrafov

Pod rúškom koronovanej pandémie sa pritom denne krútia paragrafy, účelovo a rýchlo sa mení legislatíva, obmedzujú sa i porušujú občianske či ľudské práva. No túto škrupinu developerského zlatého orecha nie a nie rozbiť. Lebo vláda na čele s trnavským milionárom zrejme predala oligarchom okrem svedomia už aj zdravý rozum. Okamžite, už pri vynútenom, štátom nariadenom zatvorení mega, hyper aj supermarketov i ďalších veľkých nákupných centier a exponovaných prevádzok mal štát chrániť drobných podnikateľov, malých obchodníkov a nie vlastníkov priestorov. Veď každý jeden podnikateľ, predajca či prevádzkovateľ služieb uzavrel s majiteľom nehnuteľnosti nájomnú zmluvu s predpokladom, že jeho priestory využíva na podnikateľskú činnosť. Takmer v každom prípade si majitelia budov vyrátali výšku pravidelného príjmu z nájmu na základe obratu svojich „otrokov“. Vyciciavajú ich ako pijavice úžerníckym zošnurovaným nájmom, ktorý nám – zákazníkom – predražuje ceny tovarov a služieb.

Spokojná oligarchická smotánka

Najmajetnejší členovia oligarchickej smotánky vo svojich motivačných vystúpeniach tvrdia, že: „Nič neupokojuje myseľ tak, ako to dokážu veľké zisky dosiahnuté bez väčšej námahy.“ Lenže od marca sú priestory zatvorené, prázdne, takže podnikatelia v nich nemajú žiadny obrat, ostali bez tržieb, nevytvárajú zisk. Jednoducho niet dôvodu ani právneho titulu platiť nájom. Každá taká platba, hoci sa odvoláva na platnú a podpísanú nájomnú zmluvu, je len a len nenáležitým profitom prijímateľa. Toto je typická situácia vis mayor! Štát to mal ustrážiť a nenažrancom tresnúť po chamtivých paprčiach! Richard Sulík ešte 8. apríla hovoril, že chce dohodnúť v koalícii riešenie problému s platením prenájmov za zatvorené prevádzky. Ako by sa mala vyriešiť problematika nájmov podnikateľov, sa ešte stále nevie ani po mesiaci - v polovici mája. Šéf rezortu hospodárstva dnes priznal, že sa koalícia stále nedohodla na riešení problematiky nájmov. Dôvodom má byť odmietavý postoj predsedu vlády. „Igor Matovič blokuje prijatie takéhoto návrhu, uvidíme, ako sa to ďalej vyvinie," skonštatoval Richard Sulík. Podľa neho pripravili s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou legislatívne znenie návrhu. Musí však o ňom ešte rokovať koaličná rada alebo vláda. Jeho podstatou je, že sa prenajímatelia zrieknu veľkej časti nájmov, na úrovni 40 až 45 percent, ďalšou časťou prispeje štát a samotným majiteľom zatvorených prevádzok by ostalo platiť okolo 10 percent. „Považujem to za korektné a správne,“ povedal vicepremiér a minister hospodárstva. Celkovo by takto Slovensko nalialo do ekonomiky ďalších 100 až 200 miliónov eur. Slovenským návrhom sa podľa Sulíka inšpirovala aj susedná Česká republika a plánuje ho prijať.

Matovičova vláda slúži Pente

Pozorovatelia politickej scény poukazujú už častejšie, smelšie i hlasnejšie, že ministerský zbor obyčajného Igora Matoviča slúži Pente a „veľkým“ ekonomickým hráčom. Jeden zo 100 najvplyvnejších mužov sveta - miliardár investor, obchodník a filantrop Warren Buffet - prezradil svetu recept: „Je to úplne jednoduché. Musíte byť chamtiví vo chvíli, keď sa ostatní strachujú a mať strach, keď tí ostatní budú chamtiví.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.