OCENENÝ EMIR KUSTURICA

Srbský režisér získal vyznamenanie od ruského prezidenta Vladimira Putina

Foto TASR/AP
Dátum 27.10.2016

MOSKVA 27. októbra (TASR/Extra plus) - Ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal srbského režiséra Emira Kusturicu Radom priateľstva, informovala vo štvrtok agentúra RIA Novosti. Šéf Kremľa vyznamenal 61-ročného Kusturicu za "významný prínos k posilneniu priateľstva a spolupráce medzi národmi a za uchovávanie a popularizáciu ruského jazyka a kultúry v zahraničí", citovala agentúra z vládneho dokumentu.

Emir Kusturica sa narodil 24. novembra 1954 v Sarajeve ako bosniansky Srb do rodiny, ktorá má ortodoxných slovanských predkov. Je jedným z najkreatívnejších a najúspešnejších európskych filmárov.

K najznámejším a najoceňovanejším filmom tohto balkánskeho režiséra patria napríklad Dom obesenca, Arizonský sen, Underground alebo Čierna mačka, biely kocúr. Kusturicu ocenili za jeho jednotlivé práce i celoživotné dielo na medzinárodných filmových festivaloch v Cannes, Moskve, Marrakéši, Taormine, ale aj v Trenčianskych Tepliciach. Je nositeľom vysokého francúzskeho štátneho vyznamenania Rad čestnej légie i Ceny Roberta Rosseliniho.