OD NARODENIA M. BEŇOVSKÉHO UPLYNULO 270 ROKOV

Predstaviteľ osvietenstva, rozvoja dopravy, obchodu a spoznávania neprebádaných oblastí zasiahol do dejín viacerých krajín

Foto TASR/RADOVAN STOKLASA
Dátum 20.09.2016

VRBOVÉ/BRATISLAVA 20. septembra (TASR/Extra plus) - Cestovateľ a madagaskarský kráľ Móric Beňovský sa narodil vo Vrbovom 20. septembra 1746. Od jeho narodenia tak uplynulo 270 rokov.

Predstaviteľ doby osvietenstva, rozvoja dopravy, obchodu a spoznávania neprebádaných oblastí Móric Beňovský zasiahol do dejín viacerých krajín a bol prvým slovenským autorom literárneho bestselleru. Jeho dielo Pamäti a cesty, ktoré z francúzštiny preložil John Hyacinth de Magellan do angličtiny, v roku 1790 vydali v Londýne. Po francúzsky písaný rukopisný originál je v súčasnosti uložený v londýnskom Britskom múzeu.

Móric Beňovský pochádzal zo šľachtického rodu. Pred rokom 1764 vstúpil do rakúskej cisárskej armády. Ako vojak slúžil na Spiši, od roku 1768 v plukoch poľskej armády. Dostal sa do väzenia, z ktorého ušiel. Opäť ho zaistili a uväznili na Ľubovnianskom hrade, odkiaľ sa mu podarilo utiecť do Poľska. Tam Beňovského zajali Rusi a začala sa jeho dobrodružná cesta na Kamčatku. Odtiaľ utiekol na lodi a cez Kurilské ostrovy, Japonsko a Taiwan sa dostal v júli 1771 na Madagaskar. Misiou na tomto ostrove ho poverilo Francúzsko. Založenie obchodnej zámorskej osady Beňovskému sťažovali zlé prírodné podmienky a súperenie s predstaviteľmi iných spoločností. Zblížil sa však s náčelníkmi domorodých kmeňov a tí ho 1. októbra 1776 na planine Mahevelou vyhlásili za kráľa Madagaskaru.

V roku 1777 francúzsky kráľ Ľudovít XV. zamietol Beňovského plány na kolonizáciu Madagaskaru. O rok neskôr sa Beňovský vrátil do rakúskej monarchie, zdržiaval sa v Beckovskej Vieske a vo Viedni, prijali ho aj naspäť do cisárskej armády. Po čase ho však opäť zlákalo zahraničie, vo francúzskom Paríži nadviazal styky s Benjamínom Franklinom, neskorším prezidentom USA. V roku 1783 odcestoval s rodinou do Londýna, kde hľadal kontakty v obchodných kruhoch. Odtiaľ aj s rodinou odcestoval do USA, kde začal organizovať výpravu na Madagaskar.

Po príchode na Madagaskar vybudoval obchodnú osadu Mauretánia, ktorú Francúzsko nečakaným útokom dobylo. V tomto boji Beňovský 23. mája 1786 padol. Po jeho smrti sa jeho manželka s dcérami presťahovala z USA do kaštieľa v Beckovskej Vieske.