OD ZMLUVY S PFIZEROM SA NEDÁ ODSTÚPIŤ, NA SLOVENSKO PRÍDU MILIÓNY VAKCÍN

Národný kontrolný úrad zdôraznil, že Slovensko má nevýhodnú zmluvu, ktorú za štát ešte v roku 2020 dohodla Európska komisia. V nej sa členské štáty zaviazali, že počas roku 2023 aj 2024 im budú dovezené nakúpené vakcíny aj napriek tomu, že obyvatelia o ne nemajú záujem.

Foto SITA/ÚRAD VLÁDY SR
Dátum 09.06.2023

Národný kontrolný úrad (NKÚ) prišiel na to, že zo štátneho rozpočtu na vakcíny proti covidu minulo Slovensko 240 miliónov eur, píše Pravda. Nespotrebovaných je pritom zhruba šesť miliónov očkovacích látok. NKÚ zdôraznil, že Slovensko má nevýhodnú zmluvu, ktorú za štát ešte v roku 2020 dohodla Európska komisia (EK). V nej sa členské štáty zaviazali, že počas roku 2023 aj 2024 im budú dovezené nakúpené vakcíny aj napriek tomu, že obyvatelia o ne nemajú záujem.

Minister zdravotníctva Michal Palkovič podotkol, že Slovensko aktuálne peniaze na vakcíny proti covidu nevyhadzuje, no nakontrahované vakcíny sú záväzkom k zmluve so spoločnosťou Pfizer. Čoskoro by tak do našich skladov malo doraziť päť miliónov vakcín od spoločnosti Pfizer. Len za posledný týždeň sa podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií nechalo zaočkovať 48 ľudí pričom od začiatku roka využilo možnosť tzv. booster dávky 684 ľudí.

Ministrovi zdravotníctva táto situácia nie je ľahostajná. „Máme problém nie len s tým, že budú dodané tieto vakcíny, ale aj s tým že tie ktoré exspirujú sa budú musieť nejakým spôsobom zlikvidovať,“ ozrejmil. Palkovič podotkol, že ešte kabinet Eduarda Hegera rozhodol, že sa pristúpi na rokovania s EK. Výsledkom má byť výrazne zníženie počtov dávok, ktoré budú v najbližších rokoch dodané.

„Vyrokovalo sa, že dávky budú dodávané postupne. To čo malo byť dodané do 30. júna, sa rozvrství na štyri ďalšie roky. Získavame jednak čas, vyrokovali sme ale aj nižšiu cenu,“ spresnil. Zatiaľ nie je známe, akú nižšiu cenu sa podarilo vyrokovať.

No skladovanie vakcín či ich logistika tiež nie sú zadarmo. Štát musel minulý týždeň pristúpiť k dočasnému pozastaveniu očkovania z dôvodu exspirácie pôvodných vakcín práve od spoločnosti Pfizer. Očkovacie látky boli zakúpené zo spoločných európskych fondov, no za skladovanie zodpovedajú jednotlivé členské štáty.

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, pritom už vzbudila pozornosť europoslancov a európska prokuratúra začala vyšetrovanie netransparentného nákupu vakcín.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.