ODBORNÍCI V TOM MAJÚ CHAOS: OMIKRON MÔŽE BYŤ NAJVÄČŠOU HROZBOU, ALE AJ KONCOM PANDÉMIE

Richard Kollár, matematik: Čaká sa na kľúčové zistenie - aké závažné ochorenie omikron spôsobuje. To rozhodne o tom, či pandémia bude ešte vážnejšia alebo sa priblíži jej koniec. 

Foto SITA/Jana Birošová
Dátum 30.11.2021

Doteraz zrejme najinfekčnejšia mutácia koronavírusu omikron môže byť najväčšou hrozbou pre svet aj Slovensko, celú pandémiu však môže aj ukončiť. Píše sa to na ww.domov.sme.sk. Slovensko sa zatiaľ pripravuje na pesimistický scenár a zavádza karanténu pre navrátilcov z rizikových krajín. Omikron môže na Slovensku spôsobiť zlyhávanie doteraz presných PCR testov a pri otvorených školách môže ohrozovať aj deti, ktoré ho zároveň môžu rýchlejšie rozšíriť.

"Čaká sa na kľúčové zistenie - aké závažné ochorenie omikron spôsobuje. To rozhodne o tom, či pandémia bude ešte vážnejšia alebo sa priblíži jej koniec," hovorí matematik Richard Kollár. Od objavenia vírusu totiž ešte neuplynul dostatočný čas, aby sa dal jeho vplyv zhodnotiť na počte hospitalizovaných, či na množstve úmrtí, ktoré spôsobí.

Zatiaľ sa predpokladá, že má extrémne vysoký R0 faktor, teda koľko ďalších dokáže nakaziť jeden pozitivny. Pri delte je toto číslo medzi 6 až 8, pri omikrone sa zatiaľ javí hodnota vyššia ako 10. Na jednej strane sa mutácia, ktorú prvýkrát identifikovali len pred tromi týždňami v Botswane a Juhoafrickej republike, šíri po svete expresne rýchlo, na druhej hlásia nemocnice u väčšiny zatiaľ len mierne prejavy ochorenia so slabým kašľom. Celkové globálne riziko spojené s novým variantom omikron však hodnotí Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako veľmi vysoké.

Ku závažnosti nového variantu omikron sa pre TASR vyjadril aj rezort zdravotníctva SR.

Nateraz je predčasné hovoriť o priebehu a závažnosti ochorenia, ktoré spôsobuje omikron variant nového koronavírusu. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR s tým, že tento variant sa však šíri rekordne rýchlo. Ministerstvo tvrdí, že zatiaľ nie je k dispozícii dostatok epidemiologických dát, na základe ktorých by bolo možné stanoviť, akú veľkú hrozbu tento nový variant predstavuje. Limitované dáta vypovedajú o tom, že omikron variant je oveľa infekčnejší.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto od stredy (1. 12.) mení pravidlá pre osoby platné pri návrate z Juhoafrickej republiky a ďalších rizikových krajín. Platiť bude pre ne povinná karanténa. Variant sa objavil po prvý raz v Juhoafrickej republike. Prvé importované prípady boli počas víkendu zaznamenané v Európskej únii, Veľkej Británii, Izraeli a Hongkongu.

V Českej republike potvrdili prvý prípad nákazy novým variantom v pondelok (29. 11.). Ide o osobu, ktorá sa vrátila z Afriky. Infikovaná žena je momentálne v izolácii. Výskyt koronavírusového variantu omikron oficiálne potvrdili aj v Rakúsku. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková informovala o tom, že omikron variant, teda nový variant nového koronavírusu, sa na Slovensku v doposiaľ testovaných vzorkách nepotvrdil.

Variant zatiaľ nebol popísaný v žiadnych epidemiologických štúdiách. Ministerstvo preto hovorí, že zatiaľ sa nevie, ako sa bude reálne šíriť v svetovej populácii. Presný rizikový profil omikron variantu bude možné podať až v priebehu niekoľkých týždňov, prípadne mesiacov, keď už budú verejne prístupné štúdie dokumentujúce štatisticky významnú skupinu pacientov.

MZ SR tiež uviedlo, že neexistujú dáta, na základe ktorých by sa dala určiť efektívnosť doterajších vakcín proti novému variantu. Neexistujú ani dáta, na základe ktorých by sa dalo určiť riziko ťažkého priebehu ochorenia, prípadne smrtnosť vírusu. Publikované neboli ani žiadne štúdie, ktoré by určili inkubačnú dobu omikron variantu. Inkubačný čas zásadne ovplyvňuje, ako skoro je možné identifikovať nákazu v populácii.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.