ODKAZ HEGEROVI: SANKCIE ŠKODIA SLOVENSKU

Z dôvodu rastu cien energií nám hrozí krach ekonomiky.

Foto SITA/AP
Dátum 19.11.2022

Ako sa vyhnúť rozvratu hospodárstva Slovenska a predísť energetickej kríze? Zrušiť sankcie proti Rusku a pokračovať v osvedčenej obchodnej výmene. Dnes môžeme s úžasom sledovať, čím sa v súčasnej situácii zaoberajú ľudia, ktorí boli dopustení k riadeniu krajiny a považujú sa za politikov. Na jednej strane je to tragické a na druhej strane komické, čo a ako riešia a ako to zdôvodňujú či vysvetľujú občanom. Tvária sa, že riešia krízu, do ktorej dostali Slovensko, spolu s inými, podobnými osobami, ktoré riadia svoje krajiny okolo nás, v Európe. Hľadajú, ako vyriešiť ceny energií, ako prijať „cenové stropy“ plynu, ropy a elektriny, či ako inak riešiť hroziaci krach ekonomiky, ktorý z dôvodu rastu cien energií hrozí už vo veľmi krátkom čase. Pritom je zjavné, že zatiaľ ich „netrápi“, ani neuvažujú o tom, či vôbec nejaký plyn a ropu budeme mať, alebo aké množstvo ich bude k dispozícii. Veď oni sami, spolu s „politikmi“ štátov EÚ a USA, iniciovali odmietnutie ruskej ropy a ruského plynu ako sankciu za politické rozhodnutie ruského vedenia o vojenskej operácii na Ukrajine. Oni sami odmietali a odmietajú zrušenie prijatých sankcií proti Rusku, pričom zároveň za nedostatok ropy a plynu a ich vysoké ceny vinia ruskú stranu. Pritom ako „verklík“ dokola omieľajú, že sa musíme „odstrihnúť“ od ruskej ropy a plynu.

„Za všetko môže Putin“

Zatiaľ sa uvedený problém rieši na Slovensku skôr na teoretickej úrovni. Zásobníky plynu sú naplnené na uspokojivej úrovni a plyn i ropa k nám putujú tými cestami, ktoré ešte ostali v prevádzke. Čo však budú robiť občania a potom aj politici, keď sa toto všetko pominie, tak ako si tieto osoby, pod taktovkou USA, Spojeného kráľovstva i Nemecka a Francúzska, želajú?

Vyhlásenia o tom, že „za všetko môže Putin“, prestanú občanov zaujímať, pretože občania aj tak vedia, že to nie je Rusko, ktoré nám energie nechce predať.

Slávnostné zvolania o tom, že táto kríza „zjednotila krajiny Európskej únie a urobila Európsku úniu nezávislou“, tiež nedokážu zohriať domácnosti, ani zabezpečiť prevádzky priemyselných, poľnohospodárskych a potravinárskych podnikov, ani zdravotníckych, vzdelávacích, kultúrnych a športových zariadení. Vnucuje sa otázka, ako a od koho bude Európska únia nezávislá?

Rozhodnutie „odstrihnúť sa“ od energetických zdrojov Ruska je pre Slovensko asi také reálne, ako by bolo rozhodnutie odstrihnúť sa na Slovensku od využívania vody z rieky Dunaj. Ak by niekto chcel rozhodnúť, že namiesto vody Dunaja budeme využívať vodu z Labe alebo Vltavy, alebo z americkej Mississippi či z kanadského jazera Ontário, tak by ho považovali za blázna. Jednoducho Slovensko je geograficky tam, kde je. Rusko je tiež tam, kde sa vytvorilo a funguje už viac ako tisíc rokov. Iné energetické zdroje v takom objeme, a teda aj za takú cenu, v blízkosti nemáme. Preto je normálne, že využívame a budeme musieť využívať to, čo je a bude pre nás výhodné. Ak sa na nejaký čas niekto pokúsi zmeniť tento základný atribút, skôr či neskôr sa situácia vráti „do normálu“ a my sa budeme musieť prispôsobiť. Či s tým prezidenti USA, Nemecka, Francúzska a ich vlády budú, alebo nebudú súhlasiť.

Návrat do normálu

Je potrebné zdôrazniť, že zrejme čas návratu „do normálu“ nebude trvať tak dlho, ako si niektorí myslia. Už táto jeseň a zima ukážu, že všetko bude inak. Veď protesty a masové vyjadrenia nevôle občanov s nastúpeným trendom sa už prejavujú vo Francúzsku, Belgicku, Spojenom kráľovstve, Nemecku, Rakúsku, v Česku, ale aj inde. Hoci o tom naše médiá takmer mlčia. Respektíve, informujú veľmi zdržanlivo.

Je najvyšší čas pozrieť sa na realitu triezvo a so zdravým úsudkom, kým dôsledky tejto šialenej politiky nezasiahnu všetkých nás oveľa tvrdšie a bolestivejšie, ako je to doteraz. Preto treba čo najskôr zrušiť sankcie proti Rusku a opäť nadviazať vzájomne výhodný obchod medzi Slovenskom a Ruskom. Je zrejmé, že súčasní „politici“ na Slovensku sa do takéhoto kroku nepohrnú z obavy pred ich americkými a európskymi mecenášmi. Ostane len na nás, na občanoch, aby sme vyjadrili naše občianske postoje oveľa dôraznejšie a žiadali konečne vniesť do politiky zdravý rozum. KSS zvažuje petíciu o vyvolaní referenda k otázke protiruských sankcií.

SZIJJÁRTÓ: EÚ NECHCE VNÍMAŤ REALITU

 

Je zrejmé, že Európska komisia (EK) nepoľavuje, nepoučila sa z chýb minulého obdobia a nechce vnímať realitu, aj keď bruselské opatrenia zatiaľ energetickú krízu len prehlbujú. Vyhlásil to po zasadnutí Rady EÚ pre energetiku, dopravu a telekomunikácie v Luxemburgu maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

 

Podľa maďarského ministra chce EK robiť ďalšie skryté pokusy na obmedzenie právomocí členských štátov a tým súčasne aj isté skryté rozširovanie svojich právomocí, čo označil za neprijateľné.

 

Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko trvá na tom, aby sa otázky súvisiace s dodávkami energií prijímali jednohlasne. „Podľa nás by dobrým, reálnym a dlhodobým riešením bolo zaplaviť európsky trh zemným plynom tak, že by EK pomohla zabezpečiť, aby čo najviac zemného plynu prichádzalo z čo najväčšieho počtu zdrojov z rôznych smerov,“ povedal.

 

Šéf maďarskej diplomacie okrem iného zdôraznil, že jeho krajina sa v žiadnom prípade nezúčastní na povinnom spoločnom zaobstarávaní zemného plynu. Podčiarkol, že dodávky ruskej spoločnosti Gazprom Maďarsku sú stabilné.

 

TASR

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.