ÓDOR ŽIADA ÚNIU O 815 MILIÓNOV EUR Z PLÁNU OBNOVY

Slovensko sa zaviazalo urobiť prospešné reformy v rôznych oblastiach a keď ich splní, tak dostane prostriedky z EÚ. Tie je možné použiť najmä na digitalizáciu alebo zelené projekty.

Foto SITA/TOMÁŠ somr
Dátum 26.09.2023

Slovensko posiela Európskej komisii žiadosť o tretiu platbu v rámci plánu obnovy v sume 815 mil. eur. Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal predseda vlády Ľudovít Ódor, podarilo sa im splniť podmienky, ktoré plynú zo záväzkov v rámci plánu obnovy. Slovensko sa zaviazalo urobiť prospešné reformy v rôznych oblastiach a keď ich splní, tak dostane prostriedky z EÚ. Tie je možné použiť najmä na digitalizáciu alebo zelené projekty. Slovensko tak má podľa Ódora za sebou zhruba tretinu cesty. 

Ako pokračovala podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková, sú to takmer tri roky, keď sa začal pripravovať plán obnovy. „V roku 2020 skoro nikto neveril, že uspejeme. Odovzdali sme ho však načas a Európska komisia nám ho aj odobrila,“ povedala Vašáková. Po vyplatení tretej žiadosti bude mať Slovensko už 2 mld. eur, čo je jedna tretina z celej alokácie plánu obnovy. „Po vyše dvoch rokoch od schválenia plánu obnovy máme vyhlásených 85 výziev za vyše 2,3 mld. eur a zazmluvnenú vyše jednu miliardu eur,“ doplnila Vašáková.

Slovenský plán obnovy a odolnosti zahŕňa širokú škálu investičných a reformných opatrení vo viacerých tematických zložkách. Má hodnotu zhruba 6 mld. eur vo forme grantov. Európskej komisii ho Slovensko predložilo koncom apríla 2021. Je súčasťou nástroja Next Generation EU. Cieľom je prekonať následky krízy spôsobené pandémiou koronavírusu COVID-19 a zabezpečiť väčšiu odolnosť do budúcnosti. Rada Európskej únie odobrila slovenský plán obnovy 13. júla 2021.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.