ODSÚDILI BUSHA A BLAIRA

Extra plus – december 2011

Foto TASR/AP
Dátum 01.07.2016

Tribunál založený bývalým malajzijským lídrom na symbolickom súdnom procese odsúdil amerického exprezidenta Georgea W. Busha a britského expremiéra Tonyho Blaira za „zločiny proti mieru", spáchané počas invázie v Iraku. Malajzijský expremiér Mahathir Mohamad bol ostro proti spojeneckej invázii do Iraku v roku 2003. A tak založil mierovú organizáciu, ktorá v metropole Kuala Lumpur zriadila tribunál pre vojnové zločiny.

Sedemčlenná porota, ktorej predsedá bývalý sudca Malajzijského federálneho súdu Abdul Kadir Sulaiman, dospela k jednoznačnému verdiktu po štvordňovom pojednávaní vedenom bez prítomnosti obžalovaných. „Tribunál jednomyseľne rozhodol, že obžalovaní boli uznaní vinnými zo zločinov proti mieru," hovorí sa vo vyhlásení. „Pri nezákonnom používaní sily hrozí, že sa svet vráti do stavu bezprávia. Činy obžalovaných boli nezákonné." Tribunál už predtým oznámil, že ak uzná Busha a Blaira vinnými, zapíše ich mená do symbolického zoznamu vojnových zločincov. Verdikt je čisto symbolický, keďže tribunál nemá nijaké výkonné právomoci.

Podľa vyjadrenia malajzijského právnika Yaacoba Hussaina Maricana súdili Busha a Blaira podľa vzoru orgánu vytvoreného v roku 1967 filozofmi Bertrandom Russellom a Jean-Paulom Sartrom, ktorý sa zameral na vojnové zločiny vo Vietname.

Sudcovia by sa mali v blízkom čase zaoberať aj prípadmi ďalších siedmich osôb obžalovaných z mučenia a vojnových zločinov vrátane bývalého ministra obrany USA Donalda Rumsfelda a bývalého amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho.

SITA/TASR

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.