ODVAHA UKRYTÁ V NÁDEJI

Manželia Handlovci nezištne pomáhali židovskej rodine deväť mesiacov

Foto TASR/AP
Dátum 30.01.2018

Napoleon Bonaparte v čase svojej najväčšej slávy vyhlásil, že odvaha je ako láska – je potrebné živiť ju nádejou. Tú mali v srdciach i manželia Handlovci. Verili, že dobro musí zvíťaziť nad zlom, verili, že spravodlivosť porazí všetky krivdy. Odmietli sa nečinne prizerať cudziemu nešťastiu a vyčkávať so založenými rukami. O svoju nádej sa podelili s rodinou Lauferovcov, ktorá sa podobne ako tisíce iných židovských rodín musela počas druhej svetovej vojny ukrývať pred nacistami. A nepodelili sa len o nádej. Rodine v núdzi poskytli strechu nad hlavou, stravu a krehký pocit bezpečia.

Všetko pre záchranu

V Novom Meste nad Váhom žilo pred druhou svetovou vojnou takmer dvetisíc židov, čo predstavovalo dvadsať percent celkovej populácie mesta. Jednou z rodín, ktorá ku komunite patrila, boli i Lauferovci. Otec Ladislav podnikal v oblasti lesného hospodárstva a dával prácu štyridsiatim ľuďom. Jeho manželka Irena bola žena v domácnosti. Spoločne vychovávali jedinú dcéru Ester, prezývanú Esti. Keď sa v roku 1942 začali masívne transporty židov do koncentračných táborov, ukrývala sa rodina na viacerých miestach, v okolitých dedinách i v horách. Zakrátko sa im podarilo získať falošné dokumenty, ktoré boli vystavené na ich skutočné mená, keďže tie na prvý pohľad nezneli typicky židovsky. Rodina sa na verejnosti hlásila ku kresťanskej viere, dokonca slávili i kresťanské sviatky a Ladislav sa zamestnal ako robotník, aby svoju rodinu uživil a čo najviac oddialil hrozbu odhalenia.

Návrat domov

V období, počas ktorého sa rodina skrývala v Humennom, Ester ochorela a rodičia sa báli, že dostala tuberkulózu. Poslali ju preto do sanatória v Tatrách a napriek tomu, že sa choroba napokon nepotvrdila, Ester tam ostala až do konca leta 1944. Práve v tom období bolo potlačené Slovenské národné povstanie, po ktorom sa situácia židov na Slovensku rapídne zhoršila. Nemci obsadili Slovensko a spustili druhú etapu prenasledovania a vyhladzovania židovského obyvateľstva. 

Pokračovanie tohto článku nájdete v tlačenej verzii Extra plus.