OLIVER PHAM: SLOVENSKO JE NAŠÍM DRUHÝM DOMOVOM

Oliver Pham: Po roku 1989 sem prichádzali príbuzní na základe takzvaného zlučovania rodín, no zároveň aj na odporučenie priateľov a známych. Rád by som zdôraznil, že nikto z našej komunity nevyžaduje podporu od štátu. Ak sa niekto z nás ocitne v ťažkej situácii, snažíme sa ho podporiť v rámci komunity, ale nik z nás nie je pre tento štát na príťaž.

Foto JANA BIROŠOVÁ/EXTRA PLUS
Dátum 28.07.2021

Na Slovensku vznikla vietnamská futbalová liga, výber najlepších hráčov má ambíciu hrať v tej slovenskej. Vietnamci tvoria jednu z najpočetnejších prisťahovaleckých skupín na Slovensku. V súčasnosti ich u nás žije okolo 7500. 

Podnikateľ a prezident tímu FC Hải Phòng Oliver Pham nám povedal viac o motivácii založiť vietnamskú futbalovú ligu na Slovensku. „Naším cieľom je integrovať sa do slovenskej spoločnosti. Chceme ukázať, že tu nielen radi žijeme a pracujeme, ale chceme sa tu vyžiť i kultúrne a športovo. Chceme sa stať pevnou súčasťou Slovenska a v neposlednom rade dať mladým Vietnamcom dobrý vzor a možnosť zmysluplného prežitia voľného času,“ objasnil nám Oliver.

Živia sa prevažne podnikaním v gastrosektore, predajom oblečenia či prevádzkovaním salónov krásy. Charakteristickí sú svojou pracovitosťou a húževnatosťou a hoci sú ešte stále považovaní za pomerne uzatvorenú komunitu, krôčik po krôčiku sa to snažia zmeniť.

Jedným z prvkov integrácie je založenie vietnamskej futbalovej ligy na Slovensku, ktorej cieľom je podporovať mladých mužov k zdravému životnému štýlu a zároveň ukázať ochotu stať sa súčasťou Slovenska nielen po ekonomickej, ale aj po kultúrno-športovej stránke.

Druhý domov

Na slávnostnom otvorení vietnamskej futbalovej ligy na Slovensku sa 4. júla na račianskom štadióne zúčastnili okrem veľvyslanca Vietnamskej republiky na Slovensku Nguyena Tuana, zástupcu vietnamskej komunity na Slovensku Laia Nguyena Phuca,  či starostu Rače Michala Drotována i poprední predstavitelia vietnamskej komunity na Slovensku.

Jedným z nich je i podnikateľ a prezident tímu FC Hải Phòng Oliver Pham. Práve on nám povedal viac o motivácii založiť vietnamskú futbalovú ligu na Slovensku. „Naším cieľom je integrovať sa do slovenskej spoločnosti.

Chceme ukázať, že tu nielen radi žijeme a pracujeme, ale chceme sa tu vyžiť i kultúrne a športovo. Chceme sa stať pevnou súčasťou Slovenska a v neposlednom rade dať mladým Vietnamcom dobrý vzor a možnosť zmysluplného prežitia voľného času,“ objasnil nám Oliver.

Vietnamskú futbalovú ligu tvorí osem mužstiev. Najstarším z nich je FC Vietnam Bratislava, ktorý funguje už desaťročie. K ďalším tímom patria FC BA Miển, FC Senec, FC Trnava, FC Anh Em Žilina, FC Bắc Trung Nam, FC Faurecia a už spomínaný FC Hải Phòng. Vek hráčov sa pohybuje prevažne na úrovni 22 – 28 rokov, ale nájde sa medzi nimi i sedemnásťročný hráč a taktiež muž po tridsiatke.

Ambíciou je ligu postupne rozširovať, ale tiež zostaviť výber tých najlepších vietnamských futbalistov na Slovensku a stať sa súčasťou našej futbalovej 4. ligy. „Chceme sa začleniť k slovenským mužstvám. Chceme ukázať svoju súdržnosť, lásku k športu a k Slovensku – krajine, ktorá nás prijala a poskytla nám možnosť slušne žiť a pracovať. Slovensko je naša druhá vlasť a sme radi, že nás Slováci väčšinou vnímajú pozitívne,“ uviedol Oliver.

Nie sú pre štát bremenom

Vietnamci začali na Slovensko prichádzať už v päťdesiatych rokoch minulého storočia na základe Dohody o vzájomnej ekonomickej pomoci uzatvorenej medzi Československom a Vietnamom. Mali sme vojnou zranenej krajine pomôcť vychovať odborníkov, a preto prvá generácia Vietnamcov študovala predovšetkým na stredných odborných školách a technických univerzitách. Po roku 1989 sa mnohí Vietnamci vrátili naspäť do vlasti, niektorí po otvorení hraníc putovali do západnej Európy. Tí, čo ostali na Slovensku, neraz prišli o prácu medzi prvými. Práve vďaka tomu začali mnohí podnikať v maloobchode a ich komunita sa postupne ešte viac rozrástla. Po roku 1989 sem prichádzali príbuzní na základe takzvaného zlučovania rodín, no zároveň aj na odporučenie priateľov a známych. „Rád by som zdôraznil, že nikto z našej komunity nevyžaduje podporu od štátu. Ak sa niekto z nás ocitne v ťažkej situácii, snažíme sa ho podporiť v rámci komunity, ale nik z nás nie je pre tento štát na príťaž,“ dodal na záver hrdo Oliver Pham.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.