OPÄŤ JE TO TU, CHCEME ZMENU, KONIEC VLÁDY, IDEME DO ULÍC, BOJUJEME ZA ZMENU

Za tridsať rokov sa politikom podarilo privlastniť políciu, prokuratúru aj súdy. Čo mohli, rozpredali. Zisk si uložili v daňových rajoch, predovolekovali, rozdelili medzi bývalé aj súčasné manželky. Nezabudli ani na aktuálne milenky. Po celom Slovensku vyrástli haciendy oligarchov.

Foto TASR
Dátum 28.11.2020

Opäť je to tu. Chceme zmenu . Žiadame zmenu. Koniec vlády. Ideme do ulíc - bojujeme za zmenu. Najskôr sme zvonili kľúčmi, zrušili sme vládu jednej strany, nastolili politickú demokraciu a za ostatných iks rokov sme niekoľkokrát s dôverou a nádejou zverili moc ovplyvňovať náš život do rúk množstvu strán. Na občanoch sa vystriedali snáď všetky farby aj všetky kombinácie strán. Vždy to začalo sľubmi, predsavzatiami, očierňovaním a vychvaľovaním. Hľadali sa vinníci, hrozilo trestami. Uverili sme, volili a zvolili. Poslanci, po získaní kresiel v Parlamente potrebujú vládnu presilu. Ak ich má jedna strana málo, vytvoria koalíciu. Všetko spečatí koaličná zmluva posvätená prísahou. Vládu jednej strany, nahradí vláda koalície. Z ostatných poslancov sa stane odpad, ktorý iba brzdí rozlet. Ich hlas nemá cenu ani zemiakovej šupky. A začnú vládnuť. Poplačú si nad "prázdnou špajzou, vymenia všetkých, čo doteraz sedeli na stoličkách s akoukoľvek pozíciou rozhodovať, spíšu hriechy predchodcov aby sa mali na čo odvolávať.

Za tridsať rokov sa politikom podarilo privlastniť políciu, prokuratúru aj súdy. Vytvorili podhubie pre "našich ľudí". Čo mohli, rozpredali. Zisk si uložili v daňových rajoch, predovolekovali, rozdelili medzi bývalé aj súčasné manželky. Nezabudli ani na aktuálne milenky. Po celom Slovensku vyrástli haciendy oligarchov. Novodobí baróni vlastnia pôdu, lesy, pasienky, salaše, ale aj školy, univerzity, mlyny, veľkosklady, ... . Jedným slovom, čo draho zaplatili a vybudovali občania štátu, teraz vlastnia súkromníci. Poctivé meno  -Slovenská republika nahradil významový novotvar "tátokrajina".

Zmeny sa dotkli aj občanov. O sociálnych istotách hovoria už len pamätníci. Zato máme dostatok banánov a donedávna sa mohlo aj cestovať. Nespokojnosť občanov narastá. K moci bolo potrebné dosadiť mlaď. Síce nemajú skúsenosti, doklad o štúdiu viacerí získali podivným spôsobom, zato sebavedomie im nechýba. Pomohli námestia, transparenty, sociálne siete, média. Podarilo sa. Vládnu. Už vopred vedeli ako na to. Už v predstihu mali plán, riešenia aj odborníkov na všetko, vedeli čo treba zmeniť a koho treba potrestať. Skúmali verejnú mienku, sľubovali transparentnosť, otvorenú politiku, pokojnú komunikáciu. Každú dôležitú zmenu vykonajú iba na základe odbornej a verejnej diskusie. Na občanov malo žiariť slnko vytúženého vládnutia.

Naivky uverili. Zabudli, že Parlamentné kreslo v kráľovstve Krivých zrkadiel má špecifickú moc. Kto si doň sadne, stratí pamäť. S predvolebných predsavzatí zostanú táraniny, z poslaneckého sľubu je iba zdrap papiera, odborníci zázračne sublimujú. Ubehlo iba pár mesiacov úžasnej vlády a opäť ožívajú námestia, opäť vytŕčajú transparenty, prebúdzajú sa sily volajúce po zmene. Dá sa očakávať, že z mŕtvych vstane aj študent Šmíd. Vláda musí jednať. Demokraticky a transparentne zakročili profesionáli s obuškami, plynom, granátmi, gumenými strelami, polievacími autami. Všetko podľa Ústavy.

Aj tie najdokonalejšie, doteraz platné volebné systémy založené na výlučnej preferencii politických strán skutočné potreby socializovanej spoločnosti iba sľubujú, ale negarantujú. Člen strany, aj keď mu mandát zaručuje slobodu názoru, v prípade záujmu strany musí hlasovať "súdružsky". Bokom idú potreby občana. Bokom ide prospech štátu. Už nerozhoduje kvalita návrhu, ale kto navrhuje, do ktorej strany patrí a kto stranu sponzoruje. Dokonca poslanec, ktorý stranu opustí nemusí opustiť aj parlament. Nie raz potom výsledok hlasovania môže závisieť od výšky kúpnej sily a odolnosti charakteru poslanca.

Politické strany bojujú medzi sebou, vytvárajú mocenské zoskupenia, obsadzujú lukratívne pozície, delia si sféry záujmu. Medzi sebou kupčia, licitujú, vykrádajú si hrozienka z volebných programov. Netrvá dlho a selanka končí. Navzájom sa požierajú, zanikajú, predávajú sa aj kupujú. Všetko, čo získali si ich šikovní, málo charakterní členovia ponechajú spravidla beztrestne. Strana potrebuje mecenáša, mecenáš potrebuje stranu. Občana po voľbách už nepotrebuje nikto. Na bohatstvo, čo sa dá ukradnúť, sa skladajú občania, ale ukradnuté či presunuté do raja, chýba všetkým. Prax ukázala, že v tomto tzv. volebnom systéme občanov zastupujú beztrestné politické octomilky.

Priznajme si už konečne - systém o ktorom tvrdíme, že je jediný správny, lebo je demokratický, nám občanom nevyhovuje. Veď k moci dopomohol Hitlerovi aj Stalinovi. Tento spôsob výberu škrípe v mnohých štátoch. Je potrebné hľadať, ale najmä nájsť taký spôsob delegovania moci osobnostiam, ktoré budú pracovať pre skutočné záujmy občanov. Tak ako sa neosvedčila vláda jednej politickej strany, tak sa neosvedčila ani vláda koalície. Nepomôžu predčasné voľby, ani zníženie počtu poslancov, ani viacej volebných obvodov. Vždy to skončí vládou politickej strany.

Zmena? Existuje! Nový zastupiteľský orgán by mohol mať dve oblasti tvorby - stavy a regióny. Z historických cechov sa prirodzeným vývojom v modernom štáte vykryštalizovali veľké kvalifikované skupiny - stavy. Na rozdiel od strán sú odvetvia ich pôsobnosti trvalé. Každý štát potrebuje poľnohospodárstvo, remeselníctvo, obchod, finančníctvo, lekárstvo, služby, obranu, ochranu, umenie, správu, ... . Stavy prežili feudalizmus, kapitalizmus, socializmus a prežijú aj dnešnú dobu novo otrokársku. Dá sa povedať, že sú nesmrteľné. Paradoxne, v našom parlamente priame zastúpenie nemajú. Ak má skutočne nastať zmena a nie iba výmena, potom odborné skupiny musia mať v najdôležitejšom zastupiteľskom úrade významné postavenie. To by bola prvá časť  Parlamentu.

Územie štátu je od nepamäti rozdelené na regióny. Menia sa, ale existujú. Preto druhú časť snemovne by tvorili volení zástupcovia regiónov. Ľudia čo v regióne žijú, svoje problémy poznajú. Poznajú aj svojho kandidáta. Vedia koho volia. Súčasný počet regiónov je 28.

Poslanec, ktorého skupina zvolí, musí dôveru voličov považovať za česť. Musí si byť vedomý toho, že prospech voličov má väčšiu hodnotu ako jeho osobný úžitok. Poslanec musí so všetkou vážnosťou a zodpovednosťou rešpektovať sľub daný voličom. V opačnom prípade má jedinú, dopredu danú možnosť - opustiť zastupiteľský orgán. Počas volebného obdobia má iba jednu povinnosť - pracovať pre prospech občanov. To si musí uvedomiť aj pri každom hlasovaní. Prospech občanov je vždy na prvom mieste. Koniec koncov - to je účel prísahy.

Pozbaviť mandátu zástupcu stavu bude v právomoci stavu, nehodného poslanca regiónu odvolá jeho región. Mandát predajného, tzv. nezávislého poslanca je zvrhlosť a tento inštitút je nutné zrušiť.

Zastupiteľský orgán by mohol byť zložený zo zástupcov regiónov a odborných stavov v pomere 56 a 54 = 110. Pomer zástupcov sa v diskusii môže zmeniť, ale princíp by mal ostať.

Napríklad:

Počet regiónov.......................28

Počet stavov...........................6

Poslancov...............................28 x 2 = 56             

Poslancov............................... 6 x 9 = 54

Parlament zostavený zo zástupcov regiónov a zástupcov profesií výrazným spôsobom podporí fundované riešenie problémov, ktoré trápia Slovensko a obmedzí sústavné prekáračky politických strán. Navrhovaný systém je revolučný a stretne sa nepochybne s odporom politikov. Preto asi bude nutné dočasne, v prípade nevyhnutnej potreby, nechať 40 voľných miest pre politické strany, kým bytový architekt a stolári neupravia lavice v rokovacej sále.

Potešilo by ma, keby tento príspevok riešenia situácie vytvoril základ pre širokú diskusiu. Vraj iný ako politický parlament nie je demokratický. Kto to tvrdí? Politici.

René Pavlík, člen združenia Rastic

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.