OPOZÍCIA LIKVIDUJE ŠTÁT

Roman Stopka: Zavrhujeme stav vyvolaný nielen Ficovskou koalíciou, ale tiež odmietame ísť s parlamentnou opozíciou proti nemu

Foto TASR/Marko Erd, Jana Birošová
Dátum 09.03.2018

Naša nabudená opozícia dala výrokmi svojich hovorcov, možno nechtiac, ale predsa len najavo, že už im vôbec nejde o vyšetrenie dvojnásobnej vraždy, ktorú s pomocou prezidenta Kisku spolitizovali, ale o zneschopnenie vlády Róberta Fica a jej likvidáciu. Nech už budú mať piatkové demonštrácie vyvolávané aktivitami prezidenta republiky a buntošiacej opozície akýkoľvek priebeh, podľa mojich prognóz ani zďaleka nenaplnia nádeje a očakávania ich organizátorov a nezískajú pochybnú silu na presadenie naivne nastolených deštrukčných cieľov. Nebude to však dôkazom neviny aktuálnej vlády. Bude to dôkaz skutočného vlastenectva a reálneho vnímania počinov i cieľov dnešnej politickej opozície našimi občanmi. Bude to dôkaz pozitívneho a prezieravého prístupu k zachovaniu samostatnosti nášho štátu zo strany osvietených príslušníkov bdelej inteligencie a tiež mienkotvorných, neraz však nezamestnaných, ale činne pôsobiacich redaktorov.

Deštrukcia aktuálnej moci

Príčinou slabosti našej demokracie dnes je nevedomosť, klam, lož, pokrytectvo, neprincipiálnosť až dvojtvárnosť postoja politikov, úplatnosť časti z nich a psie podvoľovanie sa ziskuchtivým a mocibažným snahám svetových megalomanov. Tak to býva, keď pár nedoukov bez zodpovednosti nahliadne do šlabikára ovládnutia moci v štáte. Omámení víziou možností rastu vlastného významu začnú konať a je im ľahostajné, aké následky so sebou prináša nimi vyvolávaná deštrukcia aktuálnej štátnej moci. Vedia síce čo nechcú, ale ani v najmenšom sa nestarajú o to čo bude, keď reálne nastane nimi vytúžená chvíľa a k moci sa naozaj dostanú. Sú schopní kričať NECHCEME FICA, ale budú vedieť čo robiť, keď jeho vládu povalia? Budú vedieť povedať občanom našej republiky, pravdivo a úprimne, čiu moc nastolia ak im do rúk padne taká príležitosť? Čí prospech by zavládol po ich, aj keď nepravdepodobnom, úspechu? Nie, to oni nevedia. Namiesto nich, za politickú stranu Práca slovenského národa tvrdím, že po ich víťazstve by nastalo ešte rýchlejšie odnárodňovanie, deštrukcia štátnej moci, likvidácia zvyškov zvrchovanosti, suverenity ale aj narušenie územnej celistvosti Slovenskej republiky. Naša strana sa veľmi kriticky stavia voči stavu v republike spôsobenému dnešnou koalíciou, ale rozhodne odmietame aj postupy provokované parlamentnou opozíciou v spojenectve s prezidentom republiky a hodnotíme ich ako dobrodružné a škodlivé. Iste sa nájdu takí, čo budú kritizovať náš postoj, keďže zavrhujeme stav vyvolaný nielen Ficovskou koalíciou, ale tiež odmietame ísť s parlamentnou opozíciou proti nemu. Náš postoj je preto taký, lebo mocenské zoskupenia, ktoré dnes v NR SR existujú nie sú schopné, ani pod jediným vodcom z tejto množiny, a to vrátane predstaviteľov za nimi stojacimi, riadiť štát tak, aby to smerovalo na jeho prospech a prospech občanov. Tobôž, ak oprávnenie na riadenie štátu podmienime zachovaním aspoň minimálnych noriem mravnosti.

Zrážka síl

Fico sám iste dobre vidí, že ostrosť zrážky je priveľká a za jej prenikavosť do verejnej mienky je zodpovedný sám ako tvorca koalície, ktorý nebol dostatočne ostražitý. Stupňujúce sa škandály podcenil a umožnil nevyšetrené zamiesť pod koberec. Zrejme sa príliš spoliehal na krátkosť ľudskej pamäte. V tejto situácii by ako skúsený taktik politického manévrovania, mohol protivníka prekvapiť aj spochybňovanou schopnosťou dlhodobej strategickej vízie vývoja udalostí a podľa toho prejaviť i potrebnú rozhodnosť konať. Nemá veľmi na výber. Stav, do ktorého sa dostal vlastným pričinením je neudržateľný. Ak má aspoň trocha pronárodného zmýšľania, na čo sa vo svojich prejavoch neraz odvolával, mal by konať rozhodnejšie a neústupnejšie než býva zvykom v radoch jeho koalície. Zrážka síl, teraz už nielen s opozíciou, je nevyhnutná a jej výsledky sa aj na verejnosti prejavia skôr či neskôr. Aby ním neraz vyslovené vety o pronárodnom politickom postupe jeho strany aspoň trocha stratili na frázovitosti, mal by vykonať skutok podporujúci také tvrdenia. Tiež preto by mal usmerniť poslancov Smeru a osloviť v tom duchu aj predstaviteľov koalície, aby sami predložili návrh a podporili vykonanie predčasných volieb. Predčasné voľby uskutočnené z jeho vôle a vôle ním stvorenej koalície, môžu byť jeho víťazstvom. Pravda, toto víťazstvo mu nezaručí volebný úspech. Na volebný úspech bude musieť vyvinúť inakšie úsilie. Iná voľba než predčasné voľby, nech už by to bola napríklad rekonštrukcia vlády výmenou nejakých ministrov, či vládna demisia alebo ďalšie, obecne možné postupy, ktorých analýza presahuje rámec tohto článku, bude len a len na škodu štátu, pretože kľúčový problém nevyrieši. Iba ho dočasne odloží len na to, aby časom prepukol v ešte horšej podobe nanovo a s nepríjemnejšími následkami. Ak podľahne tlakom odopierajúcim predčasné voľby, bude musieť robiť ústupky, ktoré sa zneužijú napríklad na ďalšie oklieštenie zvrchovanosti, či narušenie územnej celistvosti SR. Do ním vybraného termínu realizácie predčasných volieb, môže vytvoriť sám sebe aj celej strane navyše, časový priestor na vyšetrenie spolitizovanej vraždy. To by bol úspech, ktorý môže primerane zužitkovať a na svoj prospech obrátiť opozíciou vznášané obviňovania. Ten by tiež vylepšil jeho postavenie vo verejnej mienke.

Nik nie je večný

Taký sa javí byť racionálny postup, samozrejme, ak okolití našepkávači neusilujú o vytvorenie natoľko rozporuplných podmienok na politickej scéne, že by si vynucovali zdanlivo bezalternatívnu nevyhnutnosť na obnovenie starého Československa. To však ponechajme na jasnosti úsudku zaangažovaných. Pravda je ale tiež aj taká, že nikto nie je večný. Neustále napätie a nedostatok rehabilitácie nutne ovplyvňuje aj stabilitu osobného zdravia. Tu môžu byť následky veľmi prekvapivé a z politického hľadiska skoro drvivé. Držme sa teda objektívnej reality, lebo tá virtuálna nás svojou sugestivitou ľahko strhne do priepasti.

Roman Stopka, predseda politickej strany Práca slovenského národa (www.psn.sk)

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.