ORBÁN: SNAHY O ZAČLENENIE MAĎARSKA DO SUPERVEĽMOCI NEBUDÚ ÚSPEŠNÉ

V prejave pred pozvanými hosťami si Viktor Orbán pripomenul 200. výročie narodenia Sándora Petőfiho, pričom niekoľkými vetami sa zmienil aj o jeho slovenskej matke Márii Hrúzovej a slovenskom otcovi Štefanovi Petrovičovi.

Foto SITA/AP
Dátum 15.03.2023

Boj Maďarov za slobodu pokračuje aj dnes, povedal v stredu premiér Viktor Orbán v Kiskőrösi v Báčsko-malokumánskej župe pri príležitosti osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848 – 1849. V rodisku jedného z najvýraznejších postáv revolúcie a najväčšieho maďarského básnika Sándora Petőfiho premiér zdôraznil, že terajšie snahy začleniť Maďarsko do superveľmoci nebudú úspešné, uviedol server telex.hu. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

V prejave pred pozvanými hosťami Orbán pripomenul 200. výročie narodenia Petőfiho, pričom niekoľkými vetami sa zmienil aj o jeho slovenskej matke Márii Hrúzovej a slovenskom otcovi Štefanovi Petrovičovi.

"Petőfi – takisto ako všetci Maďari – chcel byť šťastným občanom slobodnej krajiny," podotkol premiér a dodal, že básnik si mohol zvoliť pokojný život v prosperite, na čo mal vytvorené všetky podmienky. Rozhodol sa však ísť do boja a zomrel "v boji za uhorskú slobodu", ako to napísal aj v jednej zo svojich básní, dodal Orbán.

"Maďarsko už nie je tou istou krajinou, akou bolo v roku 1848. Stalo sa sebavedomým národom so vztýčenou hlavou v prostredí európskych národov," zdôraznil ministerský predseda, podľa ktorého Petőfiho ponaučením pre maďarského vlastenca je, že treba byť pripravený a keď príde čas, tak treba nastúpiť do boja za slobodu. Sándor Petőfi, rodený Alexander Petrovič, sa narodil 1. januára 1823 v Kiskőrösi v Uhorsku a zomrel 31. júla 1849 v Segesvári. Bol jednou z najvýraznejších postáv Uhorskej revolúcie v rokoch 1848 – 1849.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.