ORBÁN TRVÁ NA SVOJOM, ODMIETA POMOC 18 MILIÁRD EUR PRE UKRAJINU

Maďarský premiér Viktor Orbán: Nie sme za to, pretože nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov.

Foto SITA/AP
Dátum 02.12.2022

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok vyhlásil, že bude naďalej oponovať plánu Európskej únie (EÚ) s pomocou Ukrajine vo výške 18 miliárd eur. V rozhovore v štátnom rádiu síce uznal, že Ukrajina potrebuje pomoc so zaplatením fungovania základných služieb, ale on spoločný plán na spoločné pôžičky na financovanie balíka bude blokovať.

„Otázka je, ako pomôcť Ukrajine. Jeden návrh hovorí, že by sme mali použiť rozpočty členských štátov EÚ na to, aby sme si spoločne zobrali nové pôžičky a použili tieto peniaze na poskytnutie Ukrajine. Nie sme za to, pretože nechceme, aby sa Európska únia stala spoločenstvom zadlžených štátov namiesto spoločenstva spolupracujúcich členských štátov,“ vyhlásil Orbán. Zároveň navrhol, aby každý z 27 členských štátov čerpal z vlastného rozpočtu na poskytovanie pomoci Ukrajine prostredníctvom bilaterálnych dohôd. „Neprijmeme ten druhý plán, nebudeme s ním súhlasiť, bez nás nevznikne,“ povedal.

Už skôr Orbán naznačil, že Maďarsko je ochotné poskytnúť Ukrajine cez bilaterálne podmienky 60 až 70 miliárd forintov z jeho rozpočtu. Podľa neho táto suma zásadne nepoškodí národné záujmy Maďarska.

Balík pomoci Ukrajine je jednou z niekoľkých hlavných priorít EÚ, ktorú maďarská vláda v posledných mesiacoch zablokovala alebo odložila. Podľa niektorých predstaviteľov v Bruseli Maďarsko takto vytvára tlak na EÚ, aby uvoľnila miliardy vo finančných prostriedkoch, ktoré zadržala pre obavy o právny štát a korupciu v krajine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.