ORBÁN: VOJNA JE PROSTRIEDKOM FORMOVANIA MOCI V EURÓPE

Maďarský premiér Viktor Orbán: Naša argumentácia za mier nemá pôvod v zbabelosti alebo v tom, že by sme sa nevedeli brániť, ale v tom, že mier považujeme za dobrý a vojnu za zlú.

Foto SITA/AP
Dátum 10.03.2023

Vojna na Ukrajine je prostriedkom formovania moci v Európe, tvrdí predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. V pravidelnom piatkovom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió premiér povedal, že lídri Západu sú vo vojnovej horúčke, vyzývajú k čoraz urputnejším bojom a Ukrajincom dodávajú čoraz nebezpečnejšie zbrane. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

"Otvára sa veľká príležitosť pre tých, ktorí mali záujem formovať mocenskú rovnováhu v Európe, aby zmenili mocenský priestor organizovaný okolo francúzsko-nemeckej osi. Teraz je vplyv Spojených štátov oveľa väčší, napríklad hrdinská vojna Ukrajincov môže pokračovať len dovtedy, kým to budú Američania chcieť," povedal Orbán. Podľa jeho slov sme nikdy neboli tak blízko k tomu, aby sa lokálna vojna zmenila na svetovú. "Môže sa stať, že vojská spojenecké s Ukrajinou prekročia ukrajinské hranice. V Európe chcú mier vlastne iba Vatikán a Maďarsko," podčiarkol Orbán. Maďarsko je zástancom mieru, avšak podľa premiéra musí byť aj vojensky silné. "Naša argumentácia za mier nemá pôvod v zbabelosti alebo v tom, že by sme sa nevedeli brániť, ale v tom, že mier považujeme za dobrý a vojnu za zlú," dodal Orbán.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.