ORBÁN VYSVETLIL SVOJU NÁVŠTEVU MOSKVY, VIDÍ ŠANCU NA PRÍMERIE

Maďarský premiér Viktor Orbán: Negatívne hospodárske dôsledky vojny predstavujú veľkú záťaž pre každodenný život našich občanov a pre konkurencieschopnosť EÚ.

Foto sitA/ap
Dátum 10.07.2024

Maďarský premiér Viktor Orbán v liste, ktorý v utorok získala agentúra DPA, zdôvodnil svoju neohlásenú cestu do Ruska ekonomickými dôsledkami vojny na Ukrajine na Európsku úniu, píše TASR. "Negatívne hospodárske dôsledky vojny predstavujú veľkú záťaž pre každodenný život našich občanov a pre konkurencieschopnosť EÚ," uviedol Orbán v správe z 5. júla adresovanej predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi a vedúcim predstaviteľom EÚ.

Maďarský premiér minulý v piatok pricestoval do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Tri dni predtým absolvoval stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve. Išlo o Orbánovu prvú návštevu Ukrajiny od začiatku ruskej invázie vo februári 2022. Maďarsko je podľa DPA v EÚ vnímané ako krajina blízka Rusku a - ako pokračuje nemecká tlačová agentúra - Orbánova správa vo veľkom prebrala Putinov pohľad na vojnu na Ukrajine a zdieľala nerealisticky vysoké ruské odhady ukrajinských obetí.

Ruský prezident podľa Orbána verí, že v súvislosti s vojnou hrá čas v prospech Ruska. Putina podľa neho prekvapilo, že Ukrajina neprijala nedávnu ponuku Kremľa na prímerie a mierové rokovania. Maďarský premiér zopakoval Putinove očakávania o rapídnom kolapse Ukrajiny v nadchádzajúcich mesiacoch. Ruský prezident stále spája podmienky, ktoré určil na ukončenie vojny, s myšlienkou, že by bolo lepšie ich prijať skôr, než sa situácia na Ukrajine ešte viac zhorší, píše DPA.

Orbán vo svojom liste napísal lídrom EÚ, že na základe jeho rozhovorov s Putinom, je teraz väčšia šanca na prímerie a cestu k mierovým rokovaniam. Premiér Maďarska zároveň vyzval EÚ, aby prevzala iniciatívu pri presadzovaní prímeria na Ukrajine, keďže Spojené štáty sa čoraz viac sústreďujú na nadchádzajúce prezidentské voľby. "Politické vedenie poskytované Spojenými štátmi je obmedzené vzhľadom na prebiehajúcu volebnú kampaň," poznamenal podľa DPA premiér Orbán.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.