ORBÁN VYZVAL NA ZBLÍŽENIE EURÓPY A STREDNEJ ÁZIE

Maďarský premiér Viktor Orbán je na samite Turkickej rady, ktorého hlavnou témou je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení, inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. 

Foto SITA/AP
Dátum 16.03.2023

Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok vyzýval na urýchlenie politického a hospodárskeho zbližovania medzi Európou a Strednou Áziou. Jeho slová zazneli pred mimoriadnym summitom Turkickej rady v tureckej metropole Ankara. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Orbán ešte pred summitom rokoval s uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom. Obaja politici skonštatovali, že sa podarilo inštitucionalizovať priateľské vzťahy medzi Maďarskom a Uzbekistanom a že implementácia už uzavretých dohôd napreduje. Uvítali tiež skutočnosť, že maďarská banka OTP je už aktívna aj v uzbeckom bankovom systéme, čo otvára cestu oveľa širšiemu rámcu vzájomnej hospodárskej spolupráce. Za dôležité označili čo najskoršie zaistenie pravidelného leteckého spojenia medzi Budapešťou a Taškentom.

V súvislosti s vojnou na Ukrajine na schôdzke zaznelo, že súčasné ťažké a nebezpečné časy sa vážne dotýkajú Maďarska i Uzbekistanu. Obaja politici sa tiež vyjadrili za dosiahnutie prímeria a mieru na Ukrajine. Zvolanie summitu Turkickej rady, ktorého hlavnou témou je riešenie situácie po februárovom turecko-sýrskom zemetrasení, inicioval azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Členmi rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan, pričom Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.