ORIGINÁLNE A SLOVENSKÉ

Slovenky vytvorili v rámci projektu Iniciatíva Creativa 450 ručne robených tašiek

Foto archív
Dátum 01.12.2019

BRATISLAVA 1. decembra (Únia žien Slovenska/Extra plus) - Galavečerom v Štátnom divadle Košice vyvrcholí 4. decembra tohtoročná Iniciatíva Creativa. Pod organizačnou taktovkou Únie žien Slovenska vytvorili ženy z celého Slovenska jedinečné handmade tašky, ktoré ukazujú, že estetika a ekológia idú ruka v ruke.

Cieľom bolo spojiť prirodzenú ľudovú tvorivosť, trochu nostalgie, ale najmä obrovský talent slovenských žien. Úlohou účastníčok bolo zo zvyškov látok, či iného materiálu vytvoriť kreatívnu tašku, ktorá môže byť viacnásobne použiteľná. „Ženy posielali svoje výtvory na centrálu, alebo do svojich krajských pobočiek a preto sme až do poslednej chvíle nevedeli, koľké sa prihlásia. Vďaka logistike sa niektoré zásielky zdržali, ale konečné číslo sa zastavilo tesne pod métou 450 originálnych výtvorov,“ netajila svoje nadšenie predsedníčka Únie žien Slovenska Jana Vaľová. Ženy vytvorili kabelky, nákupné či plážové tašky, ktoré boli individuálne a zaujímavé. Časť z nich sa už stihla aj predať na výstave v Trenčíne. Výťažok z predaja poputuje na dobročinné účely. 

Projekt bol inšpirovaný slovenskou históriou. „Naše staré mamy nechodili na nákupy s reklamnými igelitkami, ale dotvárali si, alebo priamo vytvárali tašky na každodenné použitie, ktoré vyjadrovali ich individualitu a cit pre krásu,“ vysvetľuje Jana Vaľová. Podľa jej slov organizátori naozaj nečakali, že sa zúčastní až taký vysoký počet krásnych výrobkov. Preto sa rozhodli mierne upraviť štatút súťaže a z pôvodných troch ocenia až šesť účastníčok. „Štvorica žien bude ocenená bez ohľadu na ich vek, ale dve ceny venujeme aj vďaka partnerovi súťaže pre mladé autorky do tridsať rokov a každá účastníčka súťaže za svoj kreatívnu tašku obdrží do konca marca malú pozornosť,“ hovorí Jana Vaľová, ktorá tvrdí, že porota mala neľahkú úlohu. Ambasádorky - návrhárka Jana Jurčenko, šéfredaktorka mesačníka Extra plus Lenka Mayerová a sochárka Gabriela Vidová museli veľmi citlivo rozhodnúť, ktoré tašky vynikajú spomedzi ostatných originálnych výtvorov.

Ceny sa budú rozdávať na slávnostnom galavečeri 4. decembra v košickom Štátnom divadle. Okrem slávnostného honorovania víťaziek budú mať hostia možnosť vychutnať si koncert Kristíny, módnu prehliadku Jany Jurčenko a nestarnúce šlágre v interpretácii Ľuda Kuruca. Podujatie sa uskutoční pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho a ministerstva kultúry. 

„Rada by som sa poďakovala všetkým ženám, ktoré sa do projektu zapojili. Explózia kreativity a výborných nápadov nás veľmi milo zaskočila. Už teraz pracujeme na novom námete vyhlásenia súťaže v roku 2020, aby sa ženy mohli realizovať a zapojiť,“ uzatvára Jana Vaľová. Tá ešte dodala, že všetky tašky budú aj naďalej ponúknuté na predaj, alebo budú venované rôznym inštitúciám. Akýkoľvek výťažok bude využitý na dobročinné účely.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.