PADLO OBVINENIE Z KUCIAKOVEJ VRAŽDY

Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi páchateľmi

Foto archív
Dátum 14.03.2019

BRATISLAVA 14. marca (Teraz.sk/Extra plus) - Podnikateľa Mariana K. obvinili z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Jeho likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Potvrdili to na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry.

"Obvinenie bolo vznesené na základe objektívnych skutočností, nie mediálneho tlaku alebo spoločenskej objednávky," zdôraznil prokurátor s tým, že uznesenie bolo Marianovi K. doručené v priebehu dnešného dňa. 

Vyšetrovanie vraždy sa tým podľa prokurátora predĺži minimálne o pol roka. Zároveň informoval o tom, že 11. marca predložili aj návrh na predloženie väzby štyrom osobám, ktoré boli z účasti na tomto trestnom čine obvinené doteraz. 

Obvinenie vzniesli 8. marca. V priebehu krátkej doby sa uskutoční výsluch obvineného a ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana K. bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi páchateľmi, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na zavraždení Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Prokuratúra nepovedala, či okrem Mariana K., ktorého obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je viac objednávateľov. Odvoláva sa na priebeh vyšetrovania. Talianska stopa sa podľa prokuratúry nepotvrdila. Hovorili o tom na tlačovej konferencii Úradu špeciálnej prokuratúry.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár v redakcii spravodajského webu Aktuality.sk. Dvojicu mladých ľudí zavraždili 21. februára 2018 v jej dome vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov. Za jeho vraždu zaplatil objednávateľ minimálne 70-tisíc eur. Obvinené boli dosiaľ štyri osoby – Alena Zs., ktorá mala za objednávku Kuciakovej vraždy zaplatiť, Tomáš Sz., ktorý mal strieľať, Miroslav M., ktorý ho mal na miesto činu doviezť a Zoltán A. ako sprostredkovateľ. Sú vo väzbe.