PADNE DOLÁR NA DNO?

Bank of America varovala investorov pred devalváciou americkej meny 

Foto ARCHÍV
Dátum 25.06.2019

WASHINGTON (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Bank of America, jedna z najväčších finančných inštitúcií USA, varovala investorov, že už v najbližšej dobe môže americký prezident Donald Trump prijať rozhodnutie o devalváciu dolára. Keď vydá Ministerstvo financií USA patričný pokyn, začne Federálna rezervná banka New Yorku predávať doláre a kupovať cudziu menu, tvrdia analytici. To nevyhnutne oslabí dolár, ktorý je teraz podľa odhadov Bank of America precenený asi o 13 percent.
 
Ako sa domnievajú v BOFA, rozhodnutie o valutových intervenciách prijme Trump pod heslom stabilizácie ekonomiky. "Ak nebude stačiť prechod Fedu k znižovaniu sadzieb, zvýši sa pravdepodobnosť formálneho valutového zasahovanie," poukazujú ekonóm BOFA Michel Maier a menový stratég banky Ben RANDOL.

V roku 2018 vzrástla ekonomika USA o 2,9 percenta, ale už do konca roka sa značne spomalila. Podľa predpovede Medzinárodného menového fondu sa bude tempo rastu HDP USA v najbližších dvoch rokoch znižovať. A ako sa domnievajú v Národnej asociácii ekonomiky a biznisu, už do roku 2021 bude pravdepodobná recesia. Príčiny sú zrejmé: obrovský štátny dlh, ktorý presiahol 22 triliónov USD, triliónová rozpočtový deficit vyvolaný prudkým zvýšením výdavkov na obsluhovanie dlhu a navyše prudké vyostreniu obchodné vojny s Čínou.