PALKOVIČ: ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ JE OHROZENÁ

Podľa ministra zdravotníctva nám hrozí situácia ako minulý rok, keď výpovede podali nemocniční lekári.

Foto tasr/jaroslav NOVÁK
Dátum 14.09.2023

Zdravotná starostlivosť je pre kritický stav v ambulantnom sektore ohrozená. Po stredajšom krízovom rokovaní na rezorte zdravotníctva to uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič. Hrozí nám podľa jeho slov situácia ako minulý rok, keď výpovede podali nemocniční lekári. Avizuje, že do parlamentu čo najskôr opätovne predložia návrh na stabilizáciu pediatrie v nezmenenom znení.

"Máme kritický stav ambulantného sektora v tomto momente. Všetci pacienti vnímame, že máme dlhé čakacie doby, kým sa dostaneme k lekárovi. Máme málo lekárov, a to nielen vo všeobecnej ambulantnej sfére, špecializovanej ambulantnej sfére, ale aj pediatrov," skonštatoval. Zároveň sa poďakoval pediatrom, že zostávajú pri detských pacientoch.


Skritizoval, že parlament neotvoril mimoriadnu schôdzu k opatreniam k pediatrii. Rezort chce návrh čo najskôr opätovne predložiť do Národnej rady (NR) SR. "Tak, aby hneď na prvom zasadnutí nového parlamentu mohol byť tento bod opätovne prerokovaný," podotkol Palkovič. Verí, že sa to skončí úspešne. Poukázal pritom, že ministerstvo realizovalo aj iné kroky na stabilizáciu situácie v pediatrii.

Aj odborníčku rezortu pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elenu Prokopovú mrzí neprijatie navrhovaných zmien. Zároveň poďakovala pediatrom, že nejdú do štrajku, ale zostávajú v ambulanciách. "Napriek tomu, že si uvedomujeme to strašné, v čom sme a kam ideme, a to že starostlivosť z našich strán možno nebude optimálna, ideálna a možno vždy nedostanete to, čo po nás žiadate a chcete, tak vedzte, že to je len preto, že viac pri nastavení systému, ktorý je, nevieme a nevládzeme dať," podotkla. Primárni pediatri podľa jej slov urobia všetko, aby deťom poskytli zdravotnú starostlivosť vtedy, keď ju budú potrebovať a v rozsahu, akom ju budú potrebovať.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.