PAMÄTNÍK HLINKOVMU ZÁCHRANCOVI

Správanie roľníka Štefana Mikuša nemožno hodnotiť ináč ako hrdinský čin. Na obranu zdravia a života blížneho neváhal nastaviť vlastné telo.

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 15.03.2021

Blíži sa sté výročie tragickej udalosti, ktorá sa odohrala pri príležitosti ustanovujúceho snemu Kresťanského roľníckeho združenia 28. marca 1921 na Univerzitnom námestí v Trnave, na nádvorí Albertinum. Na akcii sa medzi inými zúčastnil aj otec slovenského národa Mons. Andrej Hlinka. Na snem sa votrela nepozvaná, bojovo naladená skupinka trnavských sociálnych demokratov. Tí v priebehu zasadania vyvolali roztržku a po slovných útokoch a výkrikoch aj fyzicky, drevenými polenami zaútočili na rečnícku tribúnu s jediným cieľom – za akúkoľvek cenu zabrániť vystúpeniu Andreja Hlinku.

 

Hrdinský čin

V momente, keď bolo jasné, čo sa chystá urobiť táto skupinka, do cesty sa jej pohotovo postavil aj jeden z prítomných účastníkov snemu a zároveň osobný priateľ Andreja Hlinku, roľník Štefan Mikuš, aby ho vlastným telom ochránil a zabránil tak jeho fyzickému ublíženiu. Pri tejto obrane utrpel fraktúru lebky a o niekoľko dní, 3. apríla 1921, na následky ťažkého poranenia skonal.

Správanie roľníka Štefana Mikuša nemožno hodnotiť ináč ako hrdinský čin. Na obranu zdravia a života blížneho neváhal nastaviť vlastné telo. Vo Svätom písme čítame, že nikto nie je hoden väčšej lásky ako ten, kto položí život za svojho blížneho. Tento jeho udatný počin ocenilo po viac ako 20 rokoch od tejto tragickej udalosti v čase prvej Slovenskej republiky mesto Trnava odhalením sochy Sedliak Štefan Mikuš na znak úcty k jeho obeti.

Žiaľ, tento pamätník inštalovaný v roku 1944 ako spomienka na hrdinský čin Štefana Mikuša na Univerzitnom námestí v Trnave neušiel krátko po skončení 2. svetovej vojny pozornosti iným socialistom a „bojovníkom“, príslušníkom prokomunistického Zväzu slovenských partizánov, ktorí ho v októbri 1945 svojvoľne strhli a zničili.

Neschopnosť reflexie

Skoro 80 rokov muselo uplynúť, aby opätovne odhalili pamätník roľníkovi Štefanovi Mikušovi na základe dobových záznamov presne na deň stého výročia jeho hrdinského činu, ale je to už len replika. Pochopiteľne, výlučne pričinením jeho blízkeho príbuzného Jozefa Mikuša st. Veľká škoda, že sa v Trnave pre tohto hrdinu opätovne nenašlo miesto. Moje sklamanie je o to väčšie, že mesto Trnava tento nezištný hrdinský čin už raz ocenilo. Dnešní čelní predstavitelia Trnavy nie sú pravdepodobne schopní dôslednej apolitickej reflexie, ktorá by im pomohla naprávať chyby a omyly svojich predchodcov. Replika tohto dobového pamätníka bude preto dočasne inštalovaná a odhalená na súkromnom pozemku pred rodinnou firmou JM vinárstvo Doľany Jozefa Mikuša v Doľanoch, v okrese Pezinok.

Vzhľadom na momentálnu nejasnú pandemickú situáciu je vylúčené, že sa plánované slávnostné odhalenie repliky sochy nakoniec nebude môcť uskutočniť v pôvodne plánovanom termíne 28. marca 2021. K odhaleniu pamätníka dôjde, keď to podmienky dovolia, o čom Vás budem včas informovať.

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.