PANDÉMIA, OTROCTVO 21. STOROČIA, UMOŽŇUJE ZAVIESŤ AJ FAŠIZMUS

Ľuboš Blaha: Ľudia sa najľahšie zotročujú vtedy, keď sú paralyzovaní strachom. Keď majú obavy o svoj život a zdravie. Keď sú v šoku.

Foto Archív
Dátum 18.09.2020

Príspevok uverejnil na svojom Facebooku Ľuboš Blaha 18. septembra 2020.

Keby som chcel zotročiť ľudí, vymyslel by som pandémiu. V jej mene tu môžete zaviesť aj fašizmus a ešte vám ľudia budú aj ďakovať.

Vysvetlím:
1. Ľudia sa najľahšie zotročujú vtedy, keď sú paralyzovaní strachom. Keď majú obavy o svoj život a zdravie. Keď sú v šoku. Slávna kanadská teoretička Naomi Kleinová to kedysi v knihe Šoková doktrína pomenovala výstižným pojmom - katastrofický kapitalizmus.

2. Všimnite si, že väčšinu neoliberálnych reforiem v posledných dekádach zavádzali po celom svete práve v čase, keď boli ľudia vystrašení a dezorientovaní. Vyvolá sa vojna, majdan alebo teroristická hrozba, aby sa ľudia dobrovoľne vzdávali svojich práv.

3. Tak to bolo v Iraku, do ktorého vpadla americká armáda, aby tam rozmlátila krajinu a v čase všeobecného teroru sprivatizovala všetko, čo malo nejakú cenu.

4. Tak to bolo v bývalom Česko-Slovensku, v ktorom vďaka antikomunistickej hystérii po roku 1989 poľahky presadili surové neoliberálne reformy, zlikvidovali sociálne istoty ľudí a rozpredali štát.

5. Tak to bolo v Latinskej Amerike, kde pod záštitou boja proti terorizmu proamerické bábkové vlády vraždili a mučili ľudí. Od Guatemaly cez Čile až po Nikaraguu. A všade pod taktovkou CIA. Strach legitimizoval všetko - dokonca aj fašistické praktiky.

6. Moderný kapitalizmus potrebuje vyvolávať strach, aby mohol pohodlnejšie zbavovať ľudí ich občianskych, politických a sociálnych práv. Covid je len tvorivým pokračovaním tejto systémovej črty kapitalizmu.

7. Kľúčová otázka je - ako prinútiť ľudí, aby sa dobrovoľne zbavovali svojich práv v dnešných časoch? Skúšali to rusofóbiou, ale nezaberá - na Západe iba najväčší blázni veria tomu, že Rusko je pre USA či Európu hrozbou, ktorá nás chce ovládnuť.

8. Vymýšľajú si "hybridné vojny", aby mohli obmedzovať slobodu slova - ale nezaberá to. Ľudia si svoju slobodu bránia. A rozprávky o ruskej propagande neberie nikto vážne - keď 99% médií ovláda západný kapitál, dosť ťažko sa ľuďom vysvetľuje, že sú hrozbou dve-tri proruské webové stránky, ktoré ešte nestihli zakázať.

9. Rusofóbia na vyvolenie strachu nezaberá. Našiel sa iný spôsob. Pandémia. V mene obáv o zdravie sa zatvárajú hranice, likviduje právo na zhromažďovanie, štátu sa umožňuje špehovať telefóny ľudí, obmedzuje sa sloboda slova a sloboda pohybu, štát sa postupne fašizuje... A ešte sa nájdu takí, ktorí tomu tlieskajú.

10. V časoch všeobecnej hystérie je to prirodzené. Keď sa bojíš, konáš skratovo. Rovnako to funguje pred každou vojnou - ak sa cíti krajina ohrozená, nepriateľov zbavujú práv a ľudia sa bez breptania zbavujú slobody. Dnes sa nevyužíva strach z vojny, ale strach z choroby.

11. Covid je osobitne výhodný pre korporátny kapitalizmus. Nielenže môžu vlády zbavovať ľudí sociálnych práv, likvidovať odbory a znižovať platy, ale drastické opatrenia ničia prakticky všetky malé a stredné podniky. Udržia sa len veľké nadnárodné korporácie, ktoré skoncentrujú bohatstvo vo svojich rukách.

12. Najzraniteľnejší sú seniori a tí, čo trpia chorobami. Presne tých sa systém potrebuje zbaviť - v hre sú miliardy z dôchodkových systémov a zdravotných systémov. Covid niekomu prišiel až priveľmi vhod.

13. V krajinách rozvojového sveta je situácia najdramatickejšia, pretože v slamoch, bez hygieny, bez funkčných štátov a zdravotníckych systémov, je úmrtnosť najvyššia.

14. Ako to hovoril Malthus, dvorný ideológ kapitalizmu v 19.storočí? Choroby pomáhajú chudobnú populáciu preriediť a tak to je podľa neho správne. Pre neoliberalizmus je Malthus jednou z najväčších inšpirácií - vidíme to v praxi.

15. Základná otázka ľudských dejín - qui bono? V koho prospech? Odpoveď je jasná: Covid vyhovuje v prvom rade tým najsilnejším, tým najbohatším, tým najmocnejším. Tzv. elitám.

16. Dostávajú pod kontrolu celé národy, vyvolávajú atmosféru hrôzy, vďaka ktorej fašizujú spoločnosť, ničia životy chudobným vrstvám spoločnosti a oberajú nás o slobodu.

17. Covid nie je len zdravotnícky fenomén, to je ťažký omyl. Pre vlády sa môže premeniť na nástroj na zotročenie obyvateľstva. Pre vnucovanie neoliberálnych reforiem. Pre pacifikáciu odporu. Presne o tom hovorí teória katastrofického kapitalizmu.

18. Nenechajme sa v mene covidu terorizovať. Nenechajme si vnútiť totalitnú logiku, že existuje len jedna pravda a každý, kto nepovažuje covid za jediný problém ľudstva, je konšpirátor a extrémista.

19. Nepodľahnime hystérii a nenechajme si ukradnúť našu slobodu - už nikdy nám ju nevrátia späť. Musí tu existovať slobodná diskusia o tom, ako sa brániť pandémii a čo za tým všetkým stojí. A toto nie je téma iba pre epidemiológov. Toto je legitímna otázka pre celú spoločnosť.

20. Zapamätajte si ten pojem - katastrofický kapitalizmus. A dobre si všímajte, čo sa deje okolo vás. Začína prituhovať a rútime sa do pekla. Rozumné a primerané opatrenia - áno. Ale pandemický fašizmus - nie.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.