PÁPEŽ FRANTIŠEK OSLAVUJE SVOJE 85. NARODENINY

František v tomto náročnom období pandémie koronavírusu zvládol júlovú operáciu hrubého čreva a má stále dosť síl, aby pokračoval vo svojich návštevách rôznych kútov sveta. Tento rok zavítal do Iraku, na Slovensko i do Maďarska, naposledy absolvoval cestu po Cypre a Grécku. 

Foto SITA/AP
Dátum 17.12.2021

Pápež František v piatok oslavuje 85. narodeniny. Tento životný míľnik je ešte pozoruhodnejší vzhľadom na to, že jeho predchodca Benedikt XVI. v roku 2013 v rovnakom veku odstúpil z pápežského stolca a zatiaľ posledným pontifikom, ktorý žil dlhšie, bol pred viac ako storočím Lev XIII. (1810 - 1903).

František v tomto náročnom období pandémie koronavírusu zvládol júlovú operáciu hrubého čreva a má stále dosť síl, aby pokračoval vo svojich návštevách rôznych kútov sveta. Tento rok zavítal do Iraku, na Slovensko i do Maďarska, naposledy absolvoval cestu po Cypre a Grécku. „To, čo vidím, je veľa energie,“ poznamenal na adresu pápeža Antonio Spadaro, taliansky jezuitský kňaz, novinár a spisovateľ, ktorý má k Františkovi veľmi blízko. Svätého otca napriek tomu sužujú početné problémy doma i v zahraničí. Čelí neustálej kampani odporu zo strany konzervatívnej katolíckej pravice. V tomto roku František nabádal cirkevných predstaviteľov, aby akceptovali finančnú obozretnosť a zdá, že v tomto duchu plánuje pokračovať.


V snahe udržať na uzde rozpočtový deficit Vatikánu nariadil plošné zníženie platov pre kardinálov o 10 % a v menšej miere pre ostatných vatikánskych zamestnancov. V rámci boja proti korupcii zasa zaviedol 40-eurový darčekový strop pre zamestnancov Svätej stolice. Prijal tiež zákon, ktorý umožňuje trestne stíhať kardinálov a biskupov vatikánskym tribunálom, čím pripravil pôdu pre súdny proces s jeho niekdajším blízkym poradcom, kardinálom Giovannim Angelom Becciuom, v súvislosti s obvineniami týkajúcimi sa financií. Mimo Vatikánu si tiež nenašiel veľa nových priateľov. Po schválení zákona z roku 2019, ktorý načrtáva spôsob, akým môžu byť kardináli a biskupi vyšetrovaní za krytie sexuálneho zneužívania, sa prevalilo viacero takýchto prípadov v Poľsku či Francúzsku.

V septembri pri rozhovore so svojimi jezuitskými priateľmi na Slovensku spomenul, že jeho júlový 10-dňový pobyt v nemocnici priniesol do radov konzervatívnych katolíkov nový impulz. „Niektorí chceli, aby som zomrel. Viem, že boli dokonca stretnutia medzi kňazmi, ktorí si mysleli, že pápež je v horšom stave, ako sa hovorilo. Pripravovali konkláve,“ povedal František o svojich kritikoch. Tieto slová neskôr zverejnili vo vatikánskom jezuitskom časopise La Civilta Cattolica. Napriek Františkovmu tvrdému postoju v piatok ráno zožal veľký narodeninový potlesk od kardinálov Svätej stolice, biskupov a kňazov, ktorí sa k nemu pripojili v rámci adventného rozjímania.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.