PÁPEŽ FRANTIŠEK: RODINY IBA S JEDNÝM DIEŤAŤOM SÚ TRAGÉDIOU

Pápež František vyzdvihol význam rodiny v živote každého človeka. Vyjadril tiež znepokojenie nad klesajúcou pôrodnosťou v Európe, postihujúcou najmä Taliansko. Hovorí, že musíme prekonať túto demografickú zimu, ktorá smeruje proti našim rodinám, našej vlasti a aj proti našej budúcnosti.

Foto SITA/AP
Dátum 27.12.2021

Pápež František v nedeľu vyzdvihol význam rodiny v živote každého človeka. Vyjadril tiež znepokojenie nad klesajúcou pôrodnosťou v Európe, postihujúcou najmä Taliansko. Táto "demografická zima" je podľa neho "tragédiou".
      
"Rodina je história, z ktorej pochádza každý z nás," zdôraznil pápež v príhovore po tradičnej modlitbe Anjel Pána na sviatok Svätej rodiny. "Mnohé páry radšej zostávajú bez detí alebo len s jedným dieťaťom. Premýšľajte o tom: je to tragédia. Musíme prekonať túto demografickú zimu, ktorá smeruje proti našim rodinám, našej vlasti a aj proti našej budúcnosti," citovala pápeža agentúra APA. Pred veriacimi zhromaždenými na Námestí sv. Petra vo Vatikáne prízvukoval František význam rodiny pre každého: "Pochádzame z histórie utkanej zo zväzkov lásky a človek, ktorým sme dnes, sa nezrodil ani tak z hmotných statkov, ktoré sme užívali, ale z lásky, ktorú sme dostali, z lásky v lone rodiny."

      
Pápež apeloval na veriacich, aby prekonali konflikty v rodine. "Každý deň sa musíme v rodine učiť načúvať a chápať jeden druhého, kráčať spolu, zvládať konflikty a ťažkosti," vyhlásil. Je to podľa neho každodenná výzva, ktorú možno zvládnuť správnym prístupom, malými pozornosťami, jednoduchými gestami a starostlivosťou o detaily našich vzťahov. "Veľmi nám pomáha v rodine rozprávať sa, dialóg medzi rodičmi a deťmi, dialóg medzi súrodencami nám pomáha oživiť tieto rodinné korene, ktoré pochádzajú od starých rodičov," uviedol pápež. "Na zachovanie harmónie v rodine je potrebné bojovať proti diktatúre ega. Je nebezpečné, keď sa navzájom nepočúvame a obviňujeme sa z našich chýb; keď sa namiesto starostlivosti o druhých sústreďujeme na vlastné potreby." František sa tiež poďakoval za mnohé blahopriania, ktoré dostáva na Vianoce. "Keďže nemôžem odpovedať každému z vás, vyjadrujem dnes všetkým úprimnú vďaku, najmä za dar vašich modlitieb," uzavrela hlava katolíckej cirkvi.
      
Pápež okrem toho oznámil, že napísal list adresovaný manželským párom, ktorý bol zverejnený v nedeľu pri príležitosti sviatku Svätej rodiny. Priznal v ňom, že pandémia zhoršila niektoré problémy v rodinách, vyzval však manželov, aby hľadali pomoc a vždy pamätali na tri kľúčové slová v manželstve – prosím, ďakujem a prepáč. "Možno sme na nenarodili vo výnimočnej, bezproblémovej rodine, no naša rodina je naším príbehom. Všetci sa musia zamyslieť: je to môj príbeh," povedal pápež. "Sú to naše korene: ak ich prerežeme, život vyschne!" citovala ho agentúra AP.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.