PÁPEŽ FRANTIŠEK: TREBA ZÁKÁZAŤ ODPORNÚ PRAX NÁHRADNÉHO MATERSTVA

KomercionalizáciU tehotenstva Pápež František zaradil na zoznam javov ohrozujúcich ľudskú dôstojnosť. Podľa pápeža musí byť život nenarodeného dieťaťa chránený a nesmie byť násilne ukončený, ani premenený na predmet obchodovania.

Foto 
Dátum 08.01.2024

Pápež František vyzval v pondelok na ukončenie útokov na civilistov v konfliktoch vo svete, vrátane Ukrajiny a palestínskeho Pásma Gazy. Zdôraznil, že takéto útoky sú vojnovými zločinmi. TASR prevzala správy z tlačových agentúr ANSA a AP. "Novodobé vojny neprebiehajú iba na vymedzených bojiskách a netýkajú sa len vojakov," povedal František počas novoročnej audiencie s členmi diplomatických zborov, akreditovanými vo Svätej stolici. "V situácii, keď sa už evidentne nedodržiava rozlišovanie medzi vojenskými a civilnými cieľmi, neexistuje konflikt, ktorý by nejakým spôsobom nepostihoval aj civilné obyvateľstvo. Udalosti na Ukrajine a v Pásme Gazy sú toho jasným dôkazom. Nesmieme zabúdať, že vážne prípady porušovania medzinárodného humanitárneho práva sú vojnovými zločinmi a že ich nestačí len zistiť, je nutné im aj zabrániť," povedal pápež.

"Treba urobiť jedno: medzinárodné spoločenstvo sa musí viac snažiť zabezpečiť a presadiť humanitárne právo, lebo to, ako sa zdá, je jediná cesta k ochrane ľudskej dôstojnosti vo vojnových stavoch. Dokonca aj pri uplatňovaní práva na sebaobranu je nevyhnutné držať sa zásady primeraného použitia sily," vysvetlil pápež. František spomenul v prejave menovite "Ruskú federáciu, ktorá vedie rozsiahlu vojnu proti Ukrajine". Ide o neobvyklý prelom, pretože pápež sa donedávna vyhýbal priamemu menovaniu Moskvy ako vinníka invázie.

Pápež tiež vyzval na zákaz "odpornej" praxe náhradného materstva. "Komercionalizácia" tehotenstva zaradil na zoznam javov ohrozujúcich ľudskú dôstojnosť. Podľa pápeža musí byť život nenarodeného dieťaťa chránený a nesmie byť "násilne ukončený, ani premenený na predmet obchodovania". Náhradné materstvo nazval "maternicou na prenájom", pričom túto prax niektoré európske krajiny zakázali, napríklad Španielsko a Taliansko. Vatikánske Dikastérium pre náuku viery už jasne vyhlásilo, že homosexuálni rodičia, ktorí sa uchýlia k náhradnému materstvu, môžu dať svoje deti pokrstiť.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.