PÁPEŽ: VOJNA NA UKRAJINE JE ZÁUJMOM VIACERÝCH MOCNOSTÍ

Pápež František: Vojnu na Ukrajine poháňajú záujmy niekoľkých mocností, nielen tej ruskej. Konflikt na Ukrajine imperiálne poháňajú záujmy nielen Ruskej ríše, ale aj ríš odinokadiaľ. Som pripravený na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby som ho mohol vyzvať na mier.

Foto SITA/ANDREW MEDICINI
Dátum 10.03.2023

Vojnu na Ukrajine poháňajú záujmy niekoľkých "mocností" , nielen tej ruskej. Vyhlásil to pápež František v rozhovore pre švajčiarsku televíziu RSI, ktorého časť bola zverejnená v piatok. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. Podľa pápeža poháňajú konflikt na Ukrajine "imperiálne záujmy nielen Ruskej ríše, ale aj ríš odinokadiaľ". Zároveň uviedol, že je pripravený na rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby mohol vyzývať na mier.

František sa tak vyjadril v rozhovore pre talianskojazyčnú televíziu RSI. Odvysielaný bude v sobotu, no úryvky z neho v piatok zverejnili talianske denníky La Repubblica, La Stampa a Corriere della Sera. V rozhovore pápež okrem toho uviedol, že na svoju funkciu by rezignoval, ak by sa cítil príliš unavený a už by viac nedokázal viesť katolícku cirkev. Vo februári pritom uviedol, že pápež by mal rezignovať iba za mimoriadnych okolností. Jeho predchodca pápež Benedikt XVI.

bol prvým pápežom za približne 600 rokov, ktorý rezignoval. Z funkcie odstúpil v roku 2013. Zomrel vlani v decembri vo veku 95 rokov. Na otázku, čo by ho prinútilo rozhodnúť sa rezignovať, František odpovedal: "Únava, ktorá spôsobuje, že nedokážete jasne myslieť. Nejasnosť týkajúca sa schopnosti vyhodnotiť situáciu". Zároveň uviedol, že sa trochu hanbí za to, že musí pre problémy s kolenom používať vozík. "Som starý. Mám horšiu fyzickú odolnosť," uviedol pápež.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.