PAVEL PÔJDE NA UKRAJINU VYJADRIŤ JEJ PODPORU

V oblasti zahraničnej politiky chce nový prezident dosiahnuť, aby bolo Česko vnímané v zahraničí ako spoľahlivý partner. S predstaviteľmi okolitých štátov plánuje dohodnúť prehĺbenie spolupráce. 

Foto SITA/AP
Dátum 16.03.2023

Kancelária českého prezidenta Petra Pavla vo štvrtok zverejnila program jeho konkrétnych cieľov na prvých 100 dní vo funkcii. Pavel opakovane avizoval aktívny štart v úrade a v programe uvádza osem oblastí, na ktoré sa okamžite zameria. Okrem iného chce navštíviť všetky susedné štáty, vydať sa na Ukrajinu a stretnúť sa s najvyššími predstaviteľmi EÚ a NATO. TASR o tom informovala Eva Hromádková z Pavlovho komunikačného tímu.

V oblasti zahraničnej politiky chce dosiahnuť, aby bolo Česko vnímané v zahraničí ako spoľahlivý partner. S predstaviteľmi okolitých štátov plánuje dohodnúť prehĺbenie spolupráce. Na Slovensku už bol začiatkom tohto týždňa, vo štvrtok odcestoval na dvojdňovú návštevu Poľska. Na Ukrajine hodlá potvrdiť "odhodlanosť v podpore tejto krajiny proti ruskej agresii" a chce tiež pomôcť rozbehnúť jej obnovu s pomocou Česka.

Premiéra Petra Fialu a predsedu najsilnejšej opozičnej strany ANO Andreja Babiša vyzve na pravidelné stretnutia. Zvolá tiež prvú schôdzku najvyšších ústavných činiteľov a ministra zahraničných vecí s cieľom koordinovať zahraničnú politiku ČR. Sľubuje otvorenie Pražského hradu verejnosti. Bezpečnostné opatrenia podľa vlastných slov uvoľní v maximálnej možnej miere, ktorú polícia umožní. Chce tiež revitalizovať priestor hradu a jeho okolia.

Avizuje transparentnú a pravidelnú komunikáciu s pravidelnými brífingmi pre médiá. Svoj tím chce rozšíriť o odborníkov na sociálne siete a digitálnu komunikáciu. V prezidentskej kancelárii plánuje organizačné zmeny s cieľom stransparentniť jej fungovanie. Chce pokračovať v cestách do regiónov, ustanoviť tím poradcov na kľúčové odborné oblasti a predstaviť transparentný proces výberu kandidátov na pozície ústavných sudcov. Počas prvých sto dní predloží Senátu na schválenie aj prvých troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.