PAVEL SA VYHRÁŽA: AK NA SLOVENSKU VYHRÁ SMER, VZŤAHY MEDZI SR A ČR SA ZHORŠIA!

VIDEO: Český prezident Petr Pavel uviedol, že ak voľby na Slovensku vyhrá Smer-SSD, hrozí narušenie vzťahov medzi krajinami. Podľa predsedu Smeru-SSD Roberta Fica ide o vyjadrenie, ktoré vážnym spôsobom zasahuje do kampane.

Foto sita/ap
Dátum 25.09.2023

Predseda strany Smer-SSD Robert Fico zareagoval na slová českého prezidenta Petra Pavla, ktorý v USA vyhlásil, že ak voľby na Slovensku vyhrá Smer, hrozí narušenie vzťahov medzi krajinami. Rozhodol sa preto Pavlovi prihovoriť. "Vaše vyjadrenie je veľmi bizarné vo svetle faktu, že som držiteľom vysokého českého štátneho vyznamenania Rad Bieleho leva práve za budovanie vynikajúcich vzťahov medzi našimi bratskými krajinami. Súčasne je veľmi mrazivé, ak ako hlava ČR hovoríte o zhoršení tradične nadštandardných česko–slovenských vzťahov len preto, lebo na východ od rieky Morava by mohli vládnuť politici so suverénnymi názormi. Áno, priznávam, na vojnu na Ukrajine, ktorá je jediným dôvodom Vášho vyhlásenia, mám iný názor. Som proti ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny, pretože predlžovanie konfliktu vedie len k zbytočným obrovským stratám na ľudských životoch bez akéhokoľvek posunu v riešení konfliktu. Presadzujem myšlienku okamžite zastaviť vojenské operácie a ihneď začať rokovať o mieri. Viem, že rokovania budú náročné a zdĺhavé. Ale lepšie zastaviť vojnu a desať rokov rokovať, ako nechať Ukrajincov a Rusov, aby sa ďalších desať rokov bez výsledku zabíjali," uviedol Fico na úvod.

Priznal, že má iný názor na účinnosť protiruských sankcií, ktoré poškodzujú viac EÚ ako Ruskú Federáciu. "Áno, považujem prípadné členstvo Ukrajiny v NATO za rizikový faktor pre celosvetový mier. Áno, som za autonómiu EÚ v zásadných zahranično-politických a bezpečnostných otázkach. EÚ má svoje postoje formovať v rovnocennom dialógu s USA a nie len slepo a nekriticky kopírovať americké záujmy. Prečo, pre Boha, a to sa pýtam s plnou vážnosťou, majú tieto suverénne stanoviská slovenskej sociálnej demokracie viesť k zhoršeniu česko-slovenských vzťahov? Má to byť neadekvátne zdvihnutý prst a varovanie adresované slovenským voličom, že voľba slovenskej sociálnej demokracie bude viesť českú politickú reprezentáciu k úmyselnému zmrazeniu česko-slovenských vzťahov?" pýta sa Fico Pavla.

Pavel podľa neho svojimi vyjadreniami neprijateľne zasahuje do priebehu slovenskej volebnej kampane. "Toto som si nikdy vo vzťahu k českej politickej scéne nedovolil, lebo rešpektujem suverenitu ČR a jej vnútorné záležitosti. Vážený pán prezident, nie je zhoršenie vzájomných vzťahov, ktorým strašíte slovenského voliča kvôli našim iným názorom, príliš veľkým rizikom, obrovskou cenou za malú, politicky prakticky bezvýznamnú službu, ktorú robíte slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej? Prezidentke, ktorá otvorene vyjadruje nepriateľstvo k slovenskej sociálnej demokracii a ktorá súhlasila s bezprecedentným zneužívaním trestného práva na likvidáciu opozície, aby nemohla byť úspešná v parlamentných voľbách 30. septembra? Vážený pán prezident, Vaše vyhlásenie nezmení nič na našich suverénnych pozíciách. A nezmení nič ani na postojoch Sloveniek a Slovákov, z ktorých väčšina nepripisuje hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine Rusku a z ktorých polovica považuje USA za bezpečnostnú hrozbu," dodal Fico.

Pavla ubezpečil, že bez ohľadu na to, či slovenská sociálna demokracia bude vo vláde alebo v opozícii, bude si ČR mimoriadne vážiť a s úctou rešpektovať každý odlišný postoj. "Žijeme v zvláštnej dobe. Ten, kto podporuje mier, je vojnový štváč, ten, kto podporuje vojnu, je mierový aktivista. Počas 10 rokov pôsobenia vo funkcii predsedu vlády SR som zažil siedmych českých premiérov a dvoch českých prezidentov a prakticky so všetkými som mal nadštandardné, priateľské vzťahy a veľmi, veľmi si želám, aby to tak bolo stále. Mimoriadne si vážim, že dvaja velikáni českej modernej politiky z opačných brehov politickej rieky - pán prezident Zeman a pán prezident Klaus - zaželali slovenskej sociálnej demokracii do nasledujúcich parlamentných volieb všetko dobré. Nebudem hľadať žiadne zámienky ani vytvárať žiadne dôvody na konfliktné situácie a preto budem považovať Váš zásah do slovenskej predvolebnej kampane kvôli inému legitímnemu názoru len za nedorozumenie. Česká a Slovenská republika si zaslúžia vzájomnú úctu, rešpekt, priateľstvo," povedal Fico na záver.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.