PAVEL: SLOVENSKÁ PREDVOLEBNÁ KAMPAŇ BOLA MIESTAMI NECHUTNÁ

Český prezident Petr Pavel pred voľbami novinárom povedal, že by Ficov návrat na čelo slovenskej vlády mohol viesť k narušeniu česko-slovenských vzťahov, a to pre jeho výrazne odlišné názory, predovšetkým v zahraničnej politike. Fico potom Pavla z dôvodu zásahu do kampane pred slovenskými parlamentnými voľbami kritizoval. Pavlove slová odmietol.

Foto SITA/AP
Dátum 03.10.2023

Kampaň pred slovenskými parlamentnými voľbami, v ktorých cez víkend zvíťazila strana Smer-SSD bývalého premiéra Roberta Fica, bola podľa českého prezidenta Petra Pavla „miestami nechutná. V programe Dvadsať minút Rádiožurnálu Špeciál povedal, že politiku treba kultivovať, o čo sa snaží dialógom s koalíciou aj opozíciou na českej politickej scéne.

Politika sa podľa prezidenta v mnohých európskych krajinách mení k horšiemu. Stáva sa doménou konfrontácie namiesto rokovaní, pričom jej aktéri sa často nesnažia svojich konkurentov „zničiť argumentmi, ale očierniť ich a prekričať“. Už v nedeľu Pavel uviedol, že vôľu občanov treba rešpektovať a až povolebné rokovania ukážu, akou cestou sa Slovensko vydá. V záujme Českej republiky je udržať so Slovákmi dlhodobo nadštandardné vzťahy.

Prezident pred voľbami novinárom povedal, že by Ficov návrat na čelo slovenskej vlády mohol viesť k narušeniu česko-slovenských vzťahov, a to pre jeho výrazne odlišné názory, predovšetkým v zahraničnej politike. Fico potom Pavla z dôvodu zásahu do kampane pred slovenskými parlamentnými voľbami kritizoval. Pavlove slová odmietol.

Fico minulý týždeň povedal, že sa s Pavlom rozchádza v názore na vojnu na Ukrajine. „Som proti ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny, pretože predlžovanie konfliktu vedie len k zbytočným a obrovským stratám na ľudských životoch,“ uviedol a vyzval na okamžité zastavenie bojov a rokovaní o prímerí.

Pavel aj česká vláda patria dlhodobo k zástancom vojenskej pomoci Ukrajine. Pavel v pondelok zopakoval, že mierové rokovania nemožno viesť bez Ukrajiny a že Rusko ju nevníma ako suverénny štát. Len Ukrajina môže podľa neho určiť podmienky prímeria. Zmieriť sa s požiadavkami Ruska by Česi so svojou historickou skúsenosťou nemali pripustiť, uviedol s odkazom na mníchovskú dohodu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.