PAVEL: UKRAJINA SI ZASLÚŽI ČLENSTVO V NATO

Na otázku redaktora BBC, či by mala Ukrajina vstúpiť do NATO, novozvolený český prezident Petr Pavel povedal, že by si to Kyjev naozaj zaslúžil. Malo by sa tak však stať až po skončení konfliktu. Po vojne bude Ukrajina podľa Pavla „morálne aj prakticky“ pripravená vstúpiť do NATO a jej armáda bude mať pravdepodobne najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

Foto SITA/AP
Dátum 01.02.2023

Ukrajina si zaslúži stať sa po vojne členom NATO, povedal stanici BBC novozvolený český prezident Petr Pavel. Jej armáda bude podľa neho najskúsenejšia v Európe. „Ukrajina si zaslúži byť súčasťou spoločenstva demokratických krajín,“ uviedol Pavel.

Na otázku redaktora BBC, či by mala Ukrajina vstúpiť do Severoatlantickej aliancie, povedal, že by si to Kyjev naozaj zaslúžil. Malo by sa tak však stať až po skončení konfliktu. Po vojne bude Ukrajina podľa Pavla „morálne aj prakticky“ pripravená vstúpiť do NATO a jej armáda bude mať pravdepodobne najväčšie bojové skúsenosti v Európe.

„Som hrdý na svoju krajinu, že bola jednou z prvých, ktoré poskytli Ukrajine významnú vojenskú pomoc,“ povedal v svojom prvom medzinárodnom rozhovore nový český prezident. Česko bolo jednou z prvých západných krajín, ktorá poslala tanky T-72 a bojové vozidlá BMP-1, pripomína BBC.

Bývalý šéf vojenského výboru NATO sa vyslovil za poslanie ďalších dodávok vojenskej pomoci, pričom by nemali existovať „takmer nijaké limity“ na to, čo by Ukrajina mohla dostať. Podľa neho nie je tabu ani poslanie stíhačiek. Obáva sa však, že by dodávka bojových lietadiel mohla byť príliš pomalá. „Nemáme nijakú inú alternatívu. Ak necháme Ukrajinu bez pomoci, pravdepodobne prehrá. A potom prehráme aj my,“ myslí si Pavel.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.