PAVEL VOLÁ PO UŽŠEJ SPOLUPRÁCI NATO S ARGENTÍNOU

S argentínskym prezidentom Javierom Mileiom do Prahy pricestoval aj argentínsky minister obrany Luis Petri, ktorý so šéfkou českého rezortu obrany Janou Černochovou podpísal memorandum o porozumení pri vojensko-technickej spolupráci.

Foto SITA/AP
Dátum 25.06.2024

Český prezident Petr Pavel uvítal, že Argentína sa chce zblížiť so Severoatlantickou alianciou, a ocenil jej deklarovanú pripravenosť prevziať podiel zodpovednosti za globálnu bezpečnosť. Povedal to v pondelok po rokovaní s argentínskym prezidentom Javierom Mileiom na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

Česko a Argentína sú si podľa Pavla blízkymi partnermi pri mnohých dôležitých rokovaniach, napríklad v OSN. "Veľmi vítam vaše transatlantické zbližovanie a verím, že v budúcnosti sa Argentína stane jedným z globálnych partnerov NATO. Bezpečnosť nepozná hranice a som rád, že aj Argentína je pripravená prevziať svoj podiel zodpovednosti za globálnu bezpečnosť," povedal český prezident.

Vyzdvihol tiež spoločný pohľad oboch krajín na zásadné geopolitické aj hodnotové otázky, napríklad ruskú agresiu na Ukrajine. Rovnaký postoj štátov zdôraznil aj Milei. "Spoločne podporujeme prezidenta (Volodymyra) Zelenského proti brutálnej agresii Ruska a rovnako zdieľame právo Izraela brániť sa proti terorizmu," povedal argentínsky prezident.

V Prahe sa stretol aj s českým premiérom Petrom Fialom, s ktorým rokoval o podpore Ukrajiny aj hospodárskej spolupráci. Podľa stanice ČT24 by sa mala začať pripravovať dohoda o zamedzení dvojitého zdanenia. Fiala tiež ocenil Mileiov postoj ku konfliktu na Ukrajine.

S Mileiom do Prahy pricestoval aj argentínsky minister obrany Luis Petri, ktorý so šéfkou českého rezortu obrany Janou Černochovou podpísal memorandum o porozumení pri vojensko-technickej spolupráci. Tá by sa podľa českého ministerstva mohla týkať dodávok ručných zbraní, munície či pozemnej techniky pri modernizácii argentínskej armády. Černochová tiež ocenila zhodný pohľad oboch krajín na súčasné bezpečnostné výzvy vo svete a uvítala záujem Argentíny o posilnenie spolupráce s NATO a EÚ.

Milei, označovaný za svoje radikálne názory na znižovanie vládnych výdavkov za anarchokapitalistu, sa úradu ujal vlani v decembri. Odvtedy oznámil stovky opatrení, ktoré menia zákony v ekonomickej a sociálnej oblasti, zrušil tisícky pracovných miest a sociálne programy. Chce tým priviesť zadlženú krajinu opäť k prosperite. Jeho kroky kritizujú ľavicové strany, odbory či sociálne organizácie, ktoré tvrdia, že to poškodí milióny Argentínčanov.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.