PEDIATRI: POLITICI SA SPRÁVAJÚ AKO NA HORNEJ PALUBE TITANICU

Politici sa podľa pediatrov boja povedať občanom, že situácia v primárnej pediatrii je neudržateľná. „Dnes robia to, čo robili kedysi na palube Titanicu - na horných poschodiach hrajú orchestre a pije sa šampanské, a tí na tých dolných poschodiach – tam, kde sa pracuje a všetko zabezpečuje, už vedia – loď sa potápa,“ tvrdia pediatri.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 08.09.2023

Primárni pediatri s mimoriadnym znepokojením sledujú aktuálne dianie v parlamente. Sú rozhorčení z toho, že poslanci vo štvrtok neotvorili mimoriadnu schôdzu k záchrane primárnej pediatrie. Politici sa podľa pediatrov boja povedať občanom, že situácia v primárnej pediatrii je neudržateľná.

„Dnes robia to, čo robili kedysi na palube Titanicu - na horných poschodiach hrajú orchestre a pije sa šampanské, a tí na tých dolných poschodiach – tam, kde sa pracuje a všetko zabezpečuje, už vedia – loď sa potápa,“ tvrdia pediatri. Upozorňujú na to, že oni sa „dole“ denne starajú o státisíce detí a vedia, že už to ďalej nejde, že je ich málo a nevládzu zabezpečiť komfort ako bol doteraz.

„Nikto však v tejto krajine nemôže čakať, že sa necháme potopiť – hovoríme dosť. Ak nikto nechce vziať zodpovednosť za terajšie rozhodnutia, bude niesť zodpovednosť v budúcnosti. Preto opakovane dôrazne vyzývame tých na hornej palube - vyzývame politikov, aby sa pridali k záchrane potápajúcej sa lode,“ zdôraznili.

Ak v piatok poslanci podľa pediatrov opätovne neotvoria mimoriadnu schôdzu a nepríjmu žiadne opatrenia k záchrane pediatrie, berú na vedomie, že politici tejto krajiny nechali pediatrov, aby sa zariadili.

„Budeme nútení pripraviť také opatrenia, ktoré nám umožnia zabezpečiť aspoň základné a neodkladné fungovanie zdravotnej starostlivosti o deti,“ uviedli. V miestach, kde je situácia neúnosná, nebude podľa nich možné poskytovať zdravotnú starostlivosť v takom rozsahu ako doteraz.

„V miestach, kde nesú kolegyne a kolegovia na svojich pleciach neúnosné množstvo práce v dennej či pohotovostnej službe, prispôsobia svoju činnosť svojim možnostiam a nebudú viac robiť na úkor svojho fyzického či psychického zdravia,“ dodali pediatri.

Parlament vo štvrtok neotvoril žiadnu z troch naplánovaných mimoriadnych schôdzí a všetky sa presúvajú na piatok. Po mimoriadnej schôdzi k nelegálnym migrantom a mimoriadnej schôdzi k novele Trestného zákona sa nepodarilo otvoriť ani rokovanie k vládnemu návrhu zmien vo fungovaní pohotovostí.

Vláda navrhuje, aby sa od začiatku budúceho roka skrátili ordinačné hodiny na pohotovostiach a zvýšili poplatky za neodôvodnené využívanie pohotovostí a urgentov v nemocniciach. O takomto návrhu by mali poslanci rokovať v zrýchlenom legislatívnom konaní.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.