PELLEGRINI AKO PRVÚ NAVŠTÍVI ČESKÚ REPUBLIKU

Chcem garantovať všetkým občanom SR, že Slovensko je plne ukotvené v rámci EÚ aj v rámci Severoatlantickej aliancie. To budem garantovať. A nikto ani nemieni meniť kurz našej zahraničnej politiky, uviedol Pellegrini.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 07.04.2024

Prvá pracovná cesta novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho po nástupe do funkcie bude smerovať do Českej republiky. Potvrdil to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Deklaroval, že kurz zahraničnej politiky Slovenska sa meniť nebude. "Chcem garantovať všetkým občanom SR, že Slovensko je plne ukotvené v rámci EÚ aj v rámci Severoatlantickej aliancie. To budem garantovať. A nikto ani nemieni meniť kurz našej zahraničnej politiky," uviedol Pellegrini.

Slovensko však podľa neho musí byť v týchto zoskupeniach suverénnejšie. Myslí si tiež, že sa treba pozerať na všetky svetové strany. Želá si ukončenie konfliktu na Ukrajine a hľadanie cesty k obnoveniu vzťahov aj s Ruskou federáciou. "Samozrejme, keď sa ukončí tento vražedný konflikt," doplnil. Po nástupe do funkcie prezidenta nevidí dôvod na otváranie koaličnej dohody. Tvrdí, že zatiaľ s nikým nerokoval o prípadnom prerozdelení postov a nebolo to nikoho podmienkou.

"Jasne som dával najavo, že prezidentské voľby nijakým spôsobom nemenia pomery síl v parlamente, a preto by malo byť zachované všetko tak, ako je v koaličnej zmluve podpísané tromi predsedami politických strán," poznamenal a poukázal na počty poslancov strán. Zároveň ocenil, že v druhom kole mu SNS vyjadrila podporu bez akýchkoľvek požiadaviek.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.