PELLEGRINI: HEGER KONEČNE POCHOPIL, ŽE ZOSTAVIŤ NOVÚ VLÁDNU VÄČŠINU BOL LEN JEHO SEN

Peter Pellegrini, predseda strany Hlas-SD: V každej demokratickej krajine, keď to vláda nezvláda a vysloví sa jej nedôvera, sa politici dohodnú, že podstatne lepšie bude ukončiť toto trápenie, agóniu a marazmus a vypísať predčasné parlamentné voľby, aby ľudia nanovo rozdali karty.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 18.01.2023

Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) konečne pochopil, že zostaviť novú vládnu väčšinu bol len jeho sen a poskladať 76-ku sa mu nepodarí na základe torza rozpadnutej koalície, ktorá ho sama povalila z premiérskej „stoličky“. Uviedol to predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini na dnešnej tlačovej besede. „Od začiatku to nedávalo logiku. Viete si predstaviť, že by sa Boris Kollár, Richard Sulík, Veronika Remišová a Igor Matovič, ktorí sa rozhádali a padla im vláda, opäť posadili za stôl a znovu vytvorili nejakú stabilnú vládu, ktorá by nás mohla doviesť do riadnych volieb do Národnej rady SR?“ spýtal sa Pellegrini.

Dodal, že jediným riešením od začiatku boli predčasné parlamentné voľby. „V každej demokratickej krajine, keď to vláda nezvláda a vysloví sa jej nedôvera, sa politici dohodnú, že podstatne lepšie bude ukončiť toto trápenie, agóniu a marazmus a vypísať predčasné parlamentné voľby, aby ľudia nanovo rozdali karty,“ doplnil predseda Hlasu-SD.

Diskusia o termíne predčasných parlamentných volieb nemá podľa Pellegriniho nič spoločné s tým, že niekomu záleží na riadení našej krajiny. „Tvrdia, že kompromis je septembrový termín. Kollár a opozícia preferujú júnový termín, potom existuje ešte ten septembrový. O akom kompromise hovoria?“ dožaduje sa odpovede. Pellegrini tvrdí, ak by mala vláda záujem a mali by zodpovednosť za situáciu v krajine, tak pri diskusii o predčasných voľbách by nerozprávali len o tom, že niekto potrebuje čas na založenie politického subjektu či čas na „vyhrabanie sa“ zo zlých preferencií.

„Mať voľby v júni je podstatne lepšie nie pre politické strany, ale pre novú vládu, aby mohla v tomto zložitom období pripraviť štátny rozpočet na rok 2024. Po tom všetkom to bude nesmierne ťažké. Predstavte si, že voľby budú koncom septembra, keď 15. októbra musí byť predložený návrh rozpočtu do parlamentu,“ uviedol Pellegrini.

Hlas-SD stále považuje referendum za aktuálne. „Toto referendum nie je referendom strany Hlas-SD ani strany Smer-SD, ale je referendom slovenských občanov,“ vysvetlil Pellegrini. „Nie som zástancom žiadnej úradníckej vlády, pretože v demokracii sa to má riešiť tak, že politické strany sa majú dohodnúť na predčasných voľbách,“ tvrdí predseda Hlasu-SD.

Bývalý premiér Pellegrini taktiež požaduje, aby do ústavného zákona bolo zakomponované referendum, o ktoré by mali právo požiadať i občania Slovenskej republiky. Rovnakú požiadavku má aj predseda Smeru-SD Robert Fico. „Vidím určitý kalkul, že o zmene ústavného zákona sa má hlasovať až po referende. Vládni predstavitelia tak môžu prípadné neúspešné referendum zneužiť na to, aby sa zakryli tým, že občania to vlastne ani nechcú,“ myslí si predseda Hlasu-SD.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.