PELLEGRINI VYZÝVA KOVAŘÍKA NA ODSTÚPENIE Z FUNKCIE POLICAJNÉHO PREZIDENTA

Hlas-SD: Kovařík je plne zodpovedný za otvorenú vojnu v polícii, v rámci ktorej je zjavne dlhodobo marená práca policajnej inšpekcie, vyšetrujúcej manipuláciu politicky citlivých káuz.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 11.08.2021

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) odsúdila útoky na vyšetrovateľov kauzy Očistec. Odmieta tiež účelové pokusy vytvárať dojem, že vyšetrovania donedávna nedotknuteľných osôb sú manipulované a všetci policajti sú nedôveryhodní. Uviedla to v reakcii na stredajšie vyhlásenie policajného prezidenta Petra Kovaříka. Mimoparlamentný Hlas-SD, naopak, vyzýva šéfa polície na odchod z funkcie. Zodpovedný je podľa strany za otvorenú vojnu v polícii.
      
"Za mimoriadne vážne pokladám informácie policajného prezidenta, podľa ktorých vyšetrovateľov kauzy Očistec má niekto sledovať a zastrašovať. Pripomínam, že kauza Očistec súvisí so stíhaním bývalých vysokopostavených policajtov, ako bol Tibor Gašpar, ale aj bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško," poznamenala Remišová. Medializovaný list vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Diany Santusovej adresovaný politikom pokladá Remišová za účelové konanie, ktoré posilňuje podozrenia z rôznych spravodajských manipulácií súvisiacich so snahou ovplyvniť vyšetrovanie korupčnej a organizovanej trestnej činnosti.
      
Strana Hlas-SD vyzvala Kovaříka, aby odstúpil z funkcie prezidenta Policajného zboru. "Je plne zodpovedný za otvorenú vojnu v polícii, v rámci ktorej je zjavne dlhodobo marená práca policajnej inšpekcie, vyšetrujúcej manipuláciu politicky citlivých káuz," skonštatoval predseda strany a nezaradený poslanec Peter Pellegrini. Kovařík podľa neho doteraz nedokázal vyvrátiť podozrenia, že je osobne zodpovedný za zmarenie zásahu policajnej jednotky, po ktorom utiekol prenasledovaný a podozrivý univerzálny svedok. Odstúpiť by mal podľa strany aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý za stav polície nesie plnú politickú zodpovednosť. Policajný prezident v stredu vyhlásil, že si stojí za svojím rozhodnutím prerušiť zásah ÚIS počas akcie v NAKA. Tvrdí, že vyšetrovateľka špeciálneho tímu ÚIS Santusová porušila interné predpisy a nemala na zásah povolenie od kompetentnej osoby. Zároveň odmietol obvinenia zo strany politikov o manipulovaní s obvinenými v kauze Očistec a Dobytkár. Hovoril aj o útokoch na vyšetrovateľov.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.