PEROM PRAVDY

Knižná novinka z vydavateľstva Mayer media

Novinársky Fénix​

K novinárčine – ako k remeslu – patria pády i vzostupy, straty aj nálezy. Ostatne ako k politike, lebo veď novinári bez politikov a opačne asi nemôžu jestvovať. Je zaujímavé, že v našich zemepisných šírkach vyrastalo od detstva s perom v ruke viac mužov ako žien. Preto sa na slnku verejnej pozornosti aj priazne vyhrievali častejšie mediálni sršni, no tiež trúdi. Redakčných medonosných včeličiek, poletujúcich z témy na tému bolo dostatok, všetci zväčša oceňovali ich spoľahlivosť, dochvíľnosť, obetavosť, istotu.

Nepoznám úplne príčiny, no celkom isto viem, že v slovenskej žurnalistike by sme mohli novinárske osobnosti v sukni zrátať na prstoch jednej ruky. Z mojich vzácnych kolegýň ostali pre mňa nezabudnuteľnými dámami na informačnej promenáde času Izabela Pažítková a Gabriela Rothmayerová.

Aj po spoločenských zmenách v slovenskom mediálnom rybníku rozčerila hladinu šťuka iba výnimočne. Dobrých a odvážnych majsteriek pera máme stále, žiaľ, ako šafranu. Nemám na mysli jedovaté sufražetky, bulvárne osy ani povestné „blonďavé medvedíky“ zo Záhorskej Bystrice...

„Písaním pravdy sme na ceste k slobode.“

(Lenka Mayerová)

No mal som príležitosť po rokoch stretnúť aj výnimku. Veď ktorá zo žien v náročnom povolaní s potrebou nadhľadu, intuície, kvalitnej komunikácie či ostrých lakťov dokázala nielen prežiť, no i pretlačiť sa? Otriasť sa po ranách osudu, neprajnosti okolia, zrade najbližších. Páľava ostrých slnečných lúčov verejného života dokázala urážkami, ponižovaním, neúctou spáliť na popol nejedny motýlie krídla. Vstať z popola a znova vzlietnuť? To veru nie je bežné a nemusíme pritom myslieť rovno iba a len na bájneho Fénixa z antického Grécka. Vraví sa, že ženy sú krehké stvorenia.  Pri tvrdých otrasoch sa vraj rozsypú na tisíc čriepkov, ktoré sa v duši už nikdy nepodarí zlepiť. O to viac, ak sa tie vzostupy a pády dejú vo verejnom živote či v novinárskom povolaní.

Poznám jednu „lienku“, ktorej bodky na spevnených krídlach zratúvajú roky od ústrkov v zatienenej záhrade.„Najmocnejšou vodnou energiou na svete sú ženské slzy,“ tvrdí francúzsky dramatik Jean Anouilh.

V prílive myšlienok i postojov nasledujúcich úvodníkov šéfredaktorky Extra plus Lenky Mayerovej energia či odvaha nechýbajú. Jej slová i vety smerujú jasne, odvážne (lebo s nádejou) od polnočného zlomového a temného bodu nula až k úsmevu oslobodzujúceho rána.

Čítajte a kráčajte svahom myšlienok dopredu a ďalej.

Slnko nad Kriváňom už spolu s neznámym šepká: „Nezáleží na tom, či ste ruža, tulipán alebo margarétka. Dôležité je, že dokážete kvitnúť...“

Štefan Nižňanský
(publicista a spisovateľ)

 

PEROM PRAVDY

KNIŽNÁ NOVINKA Z VYDAVATEĽSTVA MAYER MEDIA

128 strán
cena: 15 eur

Prvých 250 objednávateľov získa publikáciu s podpisom autorky​

Objednávku pošlite na Mayer media, P. O. Box 16, 830 04 Bratislava 34, alebo na extraplus@extraplus.sk, prípadne telefonicky na 0905/696 749 alebo SMS na 0905/696 749, Nezabudnite uviesť celé meno, priezvisko a kompletnú adresu.

K CENE JEDNEJ KNIHY ÚČTUJEME POŠTOVNÉ A BALNÉ VO VÝŠKE 5 EUR.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.