PERSONA NON GRATA

Špinavý kapitál dokáže zničiť Európu aj celý svet

Foto TASR/AP
Dátum 01.06.2016

Obyvatelia Európy iba nedávno zažili na vlastnej koži hlbokú ekonomickú, ale najmä morálnu krízu, ktorú spôsobili nadnárodné spoločnosti svojou nemorálnou a bezbrehou nenásytnosťou. Svet je denne konfrontovaný s ekonomickým úpadkom v rôznych štátoch sveta. Zaplatení žoldnieri rozvracajú štáty zvnútra i zvonku, s podporou a požehnaním oligarchov, ktorí si uzurpujú právo rozhodovať o osude celého sveta. Neuvedomujú si, že vťahujú svet do konfliktov, ktoré môžu spôsobiť ďalšiu svetovú vojnu.

V réžii Havla a Sorosa

Proti bývalému režimu vystupovalo vo východnom bloku viacero bojovníkov. Václava Havla pozná celý svet, iní, ako napríklad George Soros, zostali v pozadí. Do jeho záujmovej sféry patrila aj bývalá Československá republika, neskôr Slovensko. Soros pred rokmi emigroval z Maďarska do švajčiarskeho Bernu, neskôr do Londýna, kde absolvoval štúdium ekonómie. Šesť rokov tam pracoval v rôznych povolaniach, jeden rok dokonca ako burzový špekulant. Potom sa presťahoval do New Yorku, kde sa špecializoval na medzinárodné cenné papiere. V roku 1969 založil nadáciu Quantum Fund, ktorá sa neskôr stala jednou z najznámejších a najvplyvnejších nadácií Wall Streetu. Z desaťtisíc dolárov, ktoré do nej pôvodne vložil, sa rozrástla na 3,5 milióna. Kapitál, ktorým dnes disponuje, sa pohybuje v miliardových sumách. Aby bol bližšie k spoločenským pohybom v Európe, presťahoval sa v roku 1990 späť do Londýna, kde ho neskôr za devalváciu anglickej libry označili za personu non grata. V Maďarsku založil zvláštnu nadáciu a počas šiestich rokov tam financoval vyše sto projektov, cez ktoré nepriamo pôsobil na krajiny bývalého socialistického bloku a snažil sa odstrániť jemu nevyhovujúce vlády. Občanom týchto krajín platila nadácia zahraničné stáže na Sorosovej univerzite v USA a ich absolventi potom po návrate do domovských krajín presadzovali jeho ciele.

Mecenáši slobody

Podobné nadácie založil v mnohých krajinách bývalého socialistického bloku, dokonca aj v Moskve - približne štyristo ruských občanov vycestovalo na náklady nadácie na stáž do USA. Len v Pekingu mu vďaka zásahu čínskej vlády založenie podobnej mimovládky nevyšlo.

Podľa tejto filozofie sa podarilo v minulosti povaliť aj prvú Slovenskú republiku z rokov 1939 – 1945. Ten istý scenár však pri vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 už nevyšiel. Stáž v Sorosovej nadácii v USA pritom absolvovali aj niektorí slovenskí politici.

V Iraku, Líbyi, Afganistane, Vietname, Sýrii či na Ukrajine už zahynuli milióny nevinných ľudí. Tzv. mecenáši slobody si poriadne namastili svoje vrecká. Nad Európou visia ťažké mraky utrpenia, Paríž a Brusel sú na kolenách. Štyristo vycvičených žoldnierov Islamského štátu v Európe čaká na ďalšie teroristické útoky. Sú pripravení vraždiť nevinné obete. Zatiaľ som nepočul, že by aspoň jeden politik pomenoval príčiny vojny, ktorá už vypukla v Európe. Jednu stranu označili za teroristov, druhá je čistá ako ľalia. Je to však naozaj tak? Podľa mňa nie.