PERSONA NON GRATA

Špinavý kapitál dokáže zničiť Európu aj celý svet

Foto TASR/AP
Dátum 01.06.2016

Obyvatelia Európy iba nedávno zažili na vlastnej koži hlbokú ekonomickú, ale najmä morálnu krízu, ktorú spôsobili nadnárodné spoločnosti svojou nemorálnou a bezbrehou nenásytnosťou. Svet je denne konfrontovaný s ekonomickým úpadkom v rôznych štátoch sveta. Zaplatení žoldnieri rozvracajú štáty zvnútra i zvonku, s podporou a požehnaním oligarchov, ktorí si uzurpujú právo rozhodovať o osude celého sveta. Neuvedomujú si, že vťahujú svet do konfliktov, ktoré môžu spôsobiť ďalšiu svetovú vojnu.

V réžii Havla a Sorosa

Proti bývalému režimu vystupovalo vo východnom bloku viacero bojovníkov. Václava Havla pozná celý svet, iní, ako napríklad George Soros, zostali v pozadí. Do jeho záujmovej sféry patrila aj bývalá Československá republika, neskôr Slovensko. Soros pred rokmi emigroval z Maďarska do švajčiarskeho Bernu, neskôr do Londýna, kde absolvoval štúdium ekonómie. Šesť rokov tam pracoval v rôznych povolaniach, jeden rok dokonca ako burzový špekulant. Potom sa presťahoval do New Yorku, kde sa špecializoval na medzinárodné cenné papiere. V roku 1969 založil nadáciu Quantum Fund, ktorá sa neskôr stala jednou z najznámejších a najvplyvnejších nadácií Wall Streetu. Z desaťtisíc dolárov, ktoré do nej pôvodne vložil, sa rozrástla na 3,5 milióna. Kapitál, ktorým dnes disponuje, sa pohybuje v miliardových sumách. Aby bol bližšie k spoločenským pohybom v Európe, presťahoval sa v roku 1990 späť do Londýna, kde ho neskôr za devalváciu anglickej libry označili za personu non grata. V Maďarsku založil zvláštnu nadáciu a počas šiestich rokov tam financoval vyše sto projektov, cez ktoré nepriamo pôsobil na krajiny bývalého socialistického bloku a snažil sa odstrániť jemu nevyhovujúce vlády. Občanom týchto krajín platila nadácia zahraničné stáže na Sorosovej univerzite v USA a ich absolventi potom po návrate do domovských krajín presadzovali jeho ciele.

Mecenáši slobody

Podobné nadácie založil v mnohých krajinách bývalého socialistického bloku, dokonca aj v Moskve - približne štyristo ruských občanov vycestovalo na náklady nadácie na stáž do USA. Len v Pekingu mu vďaka zásahu čínskej vlády založenie podobnej mimovládky nevyšlo.

Podľa tejto filozofie sa podarilo v minulosti povaliť aj prvú Slovenskú republiku z rokov 1939 – 1945. Ten istý scenár však pri vzniku Slovenskej republiky v roku 1993 už nevyšiel. Stáž v Sorosovej nadácii v USA pritom absolvovali aj niektorí slovenskí politici.

V Iraku, Líbyi, Afganistane, Vietname, Sýrii či na Ukrajine už zahynuli milióny nevinných ľudí. Tzv. mecenáši slobody si poriadne namastili svoje vrecká. Nad Európou visia ťažké mraky utrpenia, Paríž a Brusel sú na kolenách. Štyristo vycvičených žoldnierov Islamského štátu v Európe čaká na ďalšie teroristické útoky. Sú pripravení vraždiť nevinné obete. Zatiaľ som nepočul, že by aspoň jeden politik pomenoval príčiny vojny, ktorá už vypukla v Európe. Jednu stranu označili za teroristov, druhá je čistá ako ľalia. Je to však naozaj tak? Podľa mňa nie.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.