PETÍCIA ZA ZACHOVANIE SVADIEB DO 150 ĽUDÍ MÁ UŽ VYŠE 25-TISÍC PODPISOV

Chaotické opatrenia Matovičovej vlády ničia mladé rodiny, škodia živnostníkom a podnikateľom a nemajú nič spoločné so zdravým rozumom

Foto tasr
Dátum 15.09.2020

V sobotu sme písali o petícii za zachovanie svadieb do 150 ľudí, ktorú za necelých 24 hodín podpísalo viac než 8-tisíc ľudí. Dnes má petícia už vyše 25-tisíc podpisov a nad prehodnotením prísnych protipandemických opatrení sa už začal zamýšľať aj premiér Igor Matovič. Ten vo svojom včerajšom facebookovom statuse požiadal o pomoc svojich fanúšikov. „Nevesty, chcem vám pomôcť, ale priznávam, že neviem ako presne ... A nehanbím sa to priznať ... Aj keď sa to na premiéra asi nenosí. Podľa návrhu Pandemickej komisie môže byť od 1. októbra na svadbe maximálne 30 ľudí, lebo svadby považujú za mimoriadne riziko pre šírenie vírusu.

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČ JE ZÚFALÝ, PÝTA SA ĽUDÍ ČO MÁ ROBIŤ

Čo s tým? Neklamme si - na svadbách nikto rúška nenosí (viem o čom hovorím). Preto je to objektívne z pohľadu rizika veľký problém. Máte rozumný návrh ako z brindy von? Rád si ho prečítam dolu v diskusii. Babo raď,“ napísal.

ČÍTAJTE TIEŽ: PETÍCIA: BUDÚCI MANŽELIA SA BÚRIA PROTI MATOVIČOVÝM STUPÍDNYM OPATRENIAM

Nelogické opatrenia

Z veľkej časti postihuje toto obmedzenie páry, ktoré si pre koronavírus preložili svadbu z mesiacov marec až jún na jeseň vo viere, že koronašialenstvo dovtedy pominie. Každý, kto sa niekedy ženil či vydával vie, koľko je s naplánovaním takej svadby námahy. Koľko vecí treba zabezpečiť, rezervovať, od koľkých ľudí to celé závisí. Mnohí snúbenci riešia so zmenou termínu aj finančnú stratu. "Pokiaľ budeme musieť presunúť svadbu alebo ju zrušiť, tak ten tovar môžeme hodiť do koša - máme zaplatené zálohy, o ktoré môžeme prísť pokiaľ tí ľudia, ktorí s nami tvoria tú svadbu nebudú chcieť spolupracovať a vrátiť nám tie zálohy " poznamenala Klaudia Chromíková pre portál noviny.sk. „Svadbu máme 3.10. plánujeme ju viac ako rok a pol, už sme do toho dali veľa energie, citov a peňazí. Má to byť náš vysnívaný deň, ktorý si nedokážem predstaviť bez celej rodiny a priateľov,“ uviedla ďalšia nevesta Simona.

ČÍTAJTE TIEŽ: MATOVIČOVA HYSTERICKÁ VLÁDA LIKVIDUJE RODINY, ŽIVNOSTNÍKOV AJ PODNIKATEĽOV

Matovičovi a Krajčímu, ktorí sami seba pasujú do rolí dobrých kresťanov, je zrejme ukradnuté, že toto opatrenie postihuje mladých ľudí, ktorí si chcú založiť rodiny. Mnohí nevidia v opatreniach logiku a aj napriek tomu, že v minulosti boli svadby ohniskami koronavírusu, tvrdia, že na svadbách sa stretáva iba najbližšia rodina, takže riziko nákazy nehrozí. Myslia si, že je hlúposť, aby boli povolené akcie v interiéri do 100 ľudí a svadby len do 30. „Nevidím dôvod na zrušenie bežného a najmä častého rodinného stretnutia pod názvom svadba. A nevidím logiku, keď verejne podujatia sú povolené, ale rodinné zakázané,“ vyjadrila sa jedna z neviest. 

Vláda si neuvedomuje dôsledky svojho konania

Stupídne a chaotické obmedzenia Matovičovej vlády sa však nedotkli len neviest a ženíchov, ale i reštaurácií, hotelov, kameramanov a fotografov. Tým v mesiacoch marec až jún klesli príjmy väčšinou na nulu. „Prvá vlna ovplyvnila všetkých asi najviac, keďže boli vystrašení a nikto z nás nevedel čo bude. Svadby, ktoré boli plánované v apríli a máji sa väčšinou úplne zrušili, prípadne boli za veľmi prísnych hygienických opatrení a skôr to boli takzvané garden party. V júli sa to našťastie trocha rozbehlo, avšak svadieb bolo pomenej. Keď všetko ako tak utíchlo, prišla druhá vlna a s ňou aj nezmyselné opatrenia a strašenie. Tu ma najviac zaráža prístup, ktorý zvolila vláda neuvedomujúc si dôsledky toho, čo povedia či urobia. Presný príklad sa stal minulý týždeň, keď pandemická komisia navrhla obmedzenie svadieb na 30 ľudí od 1. októbra celoplošne. Nevesty vo veľkom presúvali svadby aj na pracovné dni v septembri aby to ešte stihli pri plnej kapacite, ale to sa v rámci Bratislavy taktiež zmenilo z hodiny na hodinu a 30 ľudí platí od včera - 14. septembra. Nakoniec bude zase všetko inak, ale nikto nevie ako a všetci musia čakať zrejme do konca týždňa, kým sa krízový štát a zmätená vláda dohodnú, čo robiť. Veď premiér Matovič si pýta rady na svojom Facebooku od obyčajných ľudí. Netuším, o koľko svadieb som prišiel, ale mesiace apríl a máj sú každoročne začiatkom svadobnej sezóny a tam nebolo možné využiť ani jeden víkend... Protipandemické opatrenia vnímam ako veľmi prehnané,“ uviedol svadobný fotograf Kristián.

Igor Matovič: Cez rúško sa zle pije

 

 

 

Papaláši mali svadby bez obmedzení 

Obmedzenia sa nedotkli svadieb predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša, ktorý sa ženil koncom októbra a hoci už vtedy boli rúška v interiéroch povinné, na jeho svadbe s vyše 150 ľuďmi mal rúško v interiéri len Gábor Grendel. „Svadba nebola tak, ako mala byť, ale cez rúško sa zle pije a je. Nechcete sa ani fotiť v rúšku. Áno, boli situácie, keď sme mali mať rúška, a je mi ľúto a ospravedlňujem sa, ak sme ich nemali. Myslím si, že takto prebiehajú všetky svadby na Slovensku,“ povedal vtedy premiér Igor Matovič. Pokutu do dnešného dňa nikto zo zúčastnených nedostal. Svadbu bez rúšok kritizovali aj v prípade poslankyne Jany Cigánikovej, ktorá síce mala svadbu v exteriéri, o dodržiavaní rozostupov však nemohlo byť ani reči.


Igor Matovič na svadbe poslanca OĽaNO Michala Šipoša, ktorej sa zúčastnilo vyše 150 ľudí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.