PIEŠŤANY SÚ JEJ ŽIVOT

Zuzana Svrčeková: Primátor je povinný nájsť dialóg s každým, kto má možnosti na riešenia a efektívny rozvoj samosprávy. Nastáva obdobie, ktoré ešte nikto nezažil. Je to doba veľkých výziev a nachádzania riešení. V každom prípade sme mesto, ktoré bolo desaťročia budované pre cestovný ruch.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 07.10.2022

Zuzana Svrčeková sa narodila v roku 1976. Študovala na Gymnáziu v Piešťanoch a titul inžiniera získala v odbore financie, bankovníctvo a investície na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej Univerzity v Bratislave, titul MBA z Manažmentu získala na International Education Society London. V minulosti pracovala v štátnej správe na Daňovom úrade Piešťany ako daňový exekútor a v Námestove ako komplexný správca daní. Pracovné skúsenosti získala aj ako štátna radkyňa podpredsedu NR SR, pracovala na ministerstve spravodlivosti, ale aj v súkromnom sektore. V tohtoročných komunálnych voľbách kandiduje na post primátorky mesta Piešťany, ktoré pre ňu znamenajú veľa, je to celý jej život. Narodila sa do rodiny, ktorá celý svoj život zasvätila Piešťanom a ich práca sa zameriavala na manažment a rozvoj kúpeľov. Jej starý otec Ján Šípoš bol desaťročia riaditeľom hotela Thermia Palace a známy bol svojimi balneologickými aktivitami v rámci celého Československa. V piešťanských kúpeľoch pracoval aj zvyšok jej rodiny. Je veľmi rodinne založená a jej rodina znamená pre ňu všetko – lásku, zázemie, oporu aj istotu. Spolu s manželom Milošom Svrčekom vychovávajú dve deti, syna Alexandra a dcéru Lujzu. Hoci sú obaja veľmi pracovne vyťažení, vedia skĺbiť svoje profesie a vzájomne si pomáhajú.

Zuzana Svrčeková: Piešťany sú najteplejším kúpeľným mestom na Slovensku. Práve slnko bude okrem vody a vzduchu tým charakteristickým a príťažlivým faktorom celej budúcej rekreačnej oblasti.

Na Slovensku ešte stále prevládajú na poste primátorov skôr muži ako ženy. Čo vás viedlo uchádzať sa o tento post?

V Piešťanoch sa cítim veľmi dobre, je to môj domov a mám tu veľa známych a priateľov. Pomáha mi to aj v mojej práci, ktorú venujem zlepšovaniu života v Piešťanoch, pričom mám okolo seba skvelý tím ľudí. Od roku 2018 pôsobím ako mestská poslankyňa. Do komunálnej politiky som vstúpila, keď som ako občan riešila s mestským úradom viaceré problémy v rámci mestskej časti, v ktorej bývam. Vtedy som nevyriešila ani jeden problém. Dospela som k záveru, že buď rezignujem, alebo skúsim niečo urobiť, aby toto mesto bolo naozaj pre ľudí, aby sa tu žilo spokojnejšie a šťastnejšie. A ako žena mám výhodu, že viem ženskou intuíciou a diplomaciou skĺbiť ľudí, nejdem do ostrých konfliktov, skôr hľadám cesty a možnosti pre dohodu a spoluprácu, lebo to prináša väčší osoh všetkým a predovšetkým samotnému mestu.

Boli ste štyri roky poslankyňou mestského zastupiteľstva, čiže viete veľmi dobre zrekapitulovať, čo sa v meste urobilo a naopak, čo sa nezrealizovalo. Ako by ste zhodnotili mandát súčasnej hlavy mesta?

Súčasný primátor v svojej predchádzajúcej volebnej kampani nevyslovil žiadnu víziu, kam chce Piešťany posunúť, ale predovšetkým čo chce vybudovať. Nezúčastnil sa v predvolebných debatách s ostatnými kandidátmi. Jeho program bol o štandardnom udržiavaní chodu mesta. Voličom predložil iba emotívny príbeh mladého, skromného športovca a environmentalistu. Preto ma jeho nečinnosť počas jeho funkčného obdobia neprekvapila. Projekty, ktoré sa v tomto volebnom období vykonali, boli projekty naplánované a finančne zaistené bývalým vedením mesta. Sklamalo ma, že niektoré zaistené projekty nezrealizoval. Na moje opakované výzvy, aby vysvetlil dôvod takéhoto postupu, mi dodnes nedal vysvetlenie. Napríklad obdobie covidu bolo veľmi náročné, pričom ako primátor nevyužil všetky možnosti pomoci občanom. Viacerí poslanci mestského zastupiteľstva sme mu nakoniec napísali verejný list, kde sme ho žiadali o riešenia, ktoré sme dokonca v liste aj načrtli. Bez reakcie. Postoj primátora k poslancom zastupiteľstva je pre mňa obrovským sklamaním. Značnú časť poslancov ignoroval a neplnil prijaté uznesenia a schválený rozpočet. Keď bola ťažká téma, opieral sa o vetu – poslanci rozhodnú. Ľudsky ma to sklamalo.

Ing. Zuzana Svrčeková, MBA: Nastáva obdobie, ktoré ešte nikto nezažil. Je to doba veľkých výziev a nachádzania riešení. V každom prípade sme mesto, ktoré bolo desaťročia budované pre cestovný ruch.

Na post primátorky mesta Piešťany kandidujete ako nezávislá s podporou strán Smer-SD, SNS, Republika, ŽIVOT – NS. Bude podľa vás podpora týchto strán výhodou alebo nevýhodou?

Kandidujem ako občianska nezávislá kandidátka, pričom som prijala ponuku politických strán a hnutí, ktoré sa zhodli s mojím volebným programom a pozitívne zhodnotili moju štvorročnú prácu v mestskom zastupiteľstve. Ja som ich ponuku prijala, pretože vnímam názorové prieniky. Voliči takto vedia vyhodnotiť, že som konzervatívne zmýšľajúci človek s dôrazom na sociálne vnímanie a tímový hráč. Ostatné hodnotenie vyjadria voliči.

Mesto Piešťany má obrovský potenciál pre podstatne širší rozvoj cestovného ruchu, pretože kúpeľníctvo tohto mesta siaha ďaleko za hranice SR. Máte predstavu, ako prilákať do vášho mesta ešte viac turistov a ako predstaviť nielen mesto, ale aj SR v zahraničí?

Chcem, aby Piešťany okrem kúpeľnej klientely objavili aj iné typy návštevníkov, napríklad rodiny s deťmi. Je fakt, že kúpele sú v súkromných rukách, mesto vie s nimi spolupracovať, ale nevie o nich rozhodovať ani ovplyvniť kroky ich manažmentu, preto sa poďme baviť o tom, čo môžu Piešťany ponúknuť ako také, nezávisle od kúpeľov. Piešťany majú obrovský potenciál a môžu opäť prísť s niečím unikátnym. Je však náročná doba vzhľadom na začínajúcu energetickú krízu. Nastáva obdobie, ktoré ešte nikto nezažil. Je to doba veľkých výziev a nachádzania riešení. V každom prípade sme mesto, ktoré bolo desaťročia budované pre cestovný ruch. Predurčujú nás k tomu termálna voda a zemepisná poloha. Verím, že zvládneme aj túto náročnú dobu a mesto z nej nevyjde ešte viac zdecimované.

Počas vášho mandátu ste sa stretávali s rôznymi problémami občanov. Čo ich najviac trápi v meste a čím ich chcete presvedčiť, aby vás zvolili na post primátorky?

Veľa problémov podliehalo pri riešení stavebnému úradu. Ako poslanec som riešila všetky problémy, s ktorými sa ľudia na mňa obrátili. Podala som päť poslaneckých návrhov, bola som iniciátorkou petícií, spolu s kolegami poslancami sme napísali verejný list primátorovi, verejnú výzvu primátorovi. V prípade zvolenia chcem ako primátorka zorganizovať uličné výbory. Musí dôjsť k zlepšeniu komunikácie s poslancami, pričom chcem konštruktívne zapojiť obyvateľov priamo do rozhodovacieho procesu pri tvorbe participatívneho rozpočtu.

Mesto Piešťany je súčasťou Trnavského samosprávneho kraja, kde momentálne úraduje nominant OĽaNO. Aká je v súčasnosti spolupráca s TSK a viete si predstaviť spoluprácu s politickým oponentom?

Otvorene treba povedať, že ktokoľvek je vo verejnej funkcii, nemôže pozerať na ľudí v iných volených funkciách ako na politických oponentov. Primátor je podľa môjho názoru povinný nájsť dialóg s každým, kto má možnosti na riešenia a efektívny rozvoj samosprávy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.