PILIER ŠTÁTU

Asociácia za život a rodinu žiada vládu SR o realizovanie rodinnej politiky

Foto PEXELS
Dátum 29.05.2018

Mimovládne organizácie a neziskovky si na Slovensku i za jeho hranicami v ostatnom čase vyslúžili povesť podrývačov štátnej moci. Nie vždy je zrejmé, koľko peňazí do nich priteká zo zahraničia, často však ide o financie z USA či štruktúr Európskej únie. A podľa starej ľudovej múdrosti „čí chlieb ješ, toho pieseň spievaj“ aj konajú, neraz v rozpore s tým, čo je pre Slovensko naozaj dobré. Nájdu sa však aj také, ktoré prichádzajú s užitočnými nápadmi a riešeniami.

Do roku 2030 sa počet obyvateľov na našom území zníži o 10 percent a už v roku 2060 budeme patriť medzi tri najstaršie krajiny v Európe.

Jednou z nich je i občianske združenie Asociácia za život a rodinu, ktorá žiada vládu SR o bezodkladné realizovanie rodinnej politiky v nadväznosti na ohlásený a pripravovaný sociálny balíček. Inšpirovať by sme sa vraj mohli úspešným modelom z Poľska a Maďarska. „Cítime spoluzodpovednosť za dlhodobo negatívny stav, ktorý sa prejavuje aj nedostatkom pracovných síl, zatváraním škôl, rozpadom zdravotníckej a sociálnej siete zapríčinenej nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, krízou rodín. Tieto negatívne javy sú prejavom demografickej situácie. Rodinná politika je nadrezortná a tvoria ju opatrenia všetkých rezortov spoločnosti, ktoré v rodinách podporujú stabilitu, súdržnosť a prijímanie detí,“ uvádzajú signatári v úvode svojej žiadosti.

Vymierame

O kritickej demografickej situácii na Slovensku sme informovali už v úvode minulého roka článkom Vymierame. Starnutie obyvateľstva u nás prebieha vo výraznej miere už od roku 1990. Hoci momentálne patríme z pohľadu veku obyvateľov medzi tri najmladšie krajiny, vzhľadom na nízku pôrodnosťou príde k radikálnej zmene. Do roku 2030 sa počet obyvateľov na našom území zníži o 10 percent a už v roku 2060 budeme patriť medzi tri najstaršie krajiny v Európe. Kým ešte na konci osemdesiatych rokov pripadali na ženu dve deti, na prelome milénií to už bolo pod úrovňou 1,3 dieťaťa. Jedným z najvýraznejších negatívnych dôsledkov daného stavu je neudržateľnosť dôchodkového systému. Situácia je u nás v tomto ohľade najhoršia spomedzi krajín V4.

V čom teda tkvie jadro problému a prečo mladí ľudia otáľajú so založením si rodiny, prípadne nechcú mať viac ako jedno či dve deti? Vysoké pracovné nasadenie, kariéra či túžba po slobode sú len vrcholom ľadovca. Nikoho neprekvapí, že mladých odrádza najmä neistota vo finančnej oblasti. Najväčší problém predstavuje bývanie. Podľa mnohých by situáciu vyriešili obecné a mestské nájomné byty, pri ktorých bude asi ešte dlho dopyt výrazne prevyšovať ponuku. Ročne sa na Slovensku dokončí okolo 15-tisíc bytov, len zhruba desať percent z nich však vo verejnom nájomnom sektore. Smelým cieľom Ministerstva dopravy a výstavby SR je však ročne vybudovať viac než 2-tisíc nájomných bytov.

Zoznam opatrení

Udržateľnosť dôchodkového systému či pomoc mladým rodinám v otázke bývania sú témy, ktoré Asociácia považuje za najpálčivejšie, ponúkajúc niekoľko riešení. Signatári však zdôrazňujú, že rodinná politika nie je sociálnou politikou, ktorá rieši už vzniknuté problémy. „Rodina nie je sociálny pacient, rodinná politika sociálnym problémom predchádza. Rodinu často ohrozuje chudoba, nedostatok pracovných príležitostí, odchádzanie rodičov za prácou, prekážky v prístupe k bývaniu mladých rodín, ale aj neprajná spoločenská atmosféra,“ uvádza sa v žiadosti. Vláde predkladajú návrh troch typov opatrení – osvetové, inštitucionálne a praktické. Podstatou prvých je zavedenie grantových schém na opakujúce sa rodinné kampane, ktorých cieľom je vytváranie pozitívneho vzťahu k rodine. Dôležitá je podľa Asociácie i podpora zodpovedného vstupovania do vzťahov a zodpovedného uzatvárania stabilných manželstiev, ktoré sú najlepším priestorom na výchovu a rozvoj detí. Ďalším bodom je zvyšovanie stability rodín propagovaním existujúceho poradenstva a predchádzaním rozvodom. Podstatou inštitucionálneho hľadiska je mať inštitúcie systematicky a koncepčne zamerané na tvorbu opatrení prospešných rodine, manželstvu a pozitívnemu trendu pôrodnosti. Asociácia dokonca koketuje s myšlienkou vytvorenia Rady vlády pre rodinnú politiku a demografický rast.

Praktické riešenia

Najrozsiahlejšiu a pre mnohých možno najzaujímavejšiu časť tvoria praktické opatrenia. Jedným z nich je finančná podpora zodpovedných rodín, ktoré sa rozhodnú mať viac detí. Tie Slovensko nutne potrebuje nielen kvôli zachovaniu národa, ale i z ekonomických dôvodov. Ďalším z cieľov je zabrániť prepadu pracujúcich rodín na hranicu chudoby. K príkladom opatrení patrí zníženie daňovo—odvodového zaťaženia rodín zvýšením daňového bonusu na každé nezaopatrené dieťa, rovnako ako i pomoc mladým zodpovedným rodinám, ktoré sa zaviažu mať jedno, dve, tri, štyri či viac detí účelovou nenávratnou pôžičkou na zabezpečenie bývania. Signatári žiadosti mysleli i na mamičky požadujúc zvýšenie rodičovského príspevku na polovicu čistého príjmu matky pred nástupom na materskú dovolenku pod podmienkou osobnej starostlivosti o dieťa. Za zmienku stojí i takzvaný nultý dôchodkový pilier, ktorého podstata spočíva v poukázaní časti odvodov pracujúcich detí priamo na dôchodok rodičov. Podľa Asociácie by aj takého opatrenie mohlo motivovať rodičov priviesť na svet viac zodpovedných, pracujúcich detí.

Asi nikomu netreba pripomínať, že práve harmonické manželstvo muža a ženy je najlepším priestorom na výchovu detí. Hoci by štát nemal vstupovať do súkromia a vzťahov ľudí, manželom by pomáhať mal, pretože on sám z toho profituje, či už nižšími výdavkami sociálneho systému alebo dobrými daňovými poplatníkmi, ktorých rodiny vychovajú.

 

 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.