PLATOBNÉ KARTY UTEČENCOM

Celková finančná podpora EÚ pre migrantov v Turecku sa zatiaľ  vyšplhala na 2,15 miliardy eur

Foto TASR/AP
Dátum 27.09.2016

BRUSEL 27. septembra (TASR/Extra plus) - Európska únia začala v pondelok s realizáciou programu, v rámci ktorého bude poskytovať mesačné príspevky utečencom v Turecku prostredníctvom špeciálnych platobných kariet. Ide o iniciatívu, ktorá je súčasťou marcovej dohody medzi EÚ a Tureckom, zameranej na obmedzenie migračného toku do Európy.

Príspevky v rámci programu Sieť pre sociálne zabezpečenie v núdzi (ESSN) budú utečencom prichádzať ako kredit na elektronickej karte, pričom majú slúžiť na pokrytie nákladov na ubytovanie, stravovanie, školy pre deti a zdravotnú starostlivosť. Začiatkom tohto roka krajiny EÚ schválili poskytnutie troch miliárd eur na zlepšenie životných podmienok pre zhruba tri milióny utečencov žijúcich v Turecku. Väčšina z nich sú Sýrčania.

"Spustili sme najväčší humanitárny projekt, aký Európska únia doteraz podporovala. Poskytne základný príjem pre milión sýrskych utečencov," uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v rámci svojho pobytu v Turecku.

Program ESSN sa bude vykonávať prostredníctvom Svetového potravinového programu (WFP) v spolupráci s Ankarou a tureckým Červeným polmesiacom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan niekoľkokrát obvinil EÚ - naposledy počas vystúpenia na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN -, že si neplní svoje finančné záväzky v rámci marcovej dohody. Európska komisia však spresnila, že len do konca júla sa celková finančná podpora EÚ pre utečencov v Turecku vyšplhala na sumu 2,15 miliardy eur.