PLAVÁKOVÁ: ĽUDIA NA SLOVENSKU SÚ OBERANÍ O OBČIANSTVO PRE SVOJU SEXUÁLNU ORIENTÁCIU

Predsedníčku Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Luciu Plavákovú rozhorčilo, že o slovenské občianstvo nedávno prišiel občan SR po tom, ako získal občianstvo svojho manžela.

Foto TASR/MARTiN BAUMANN
Dátum 25.06.2024

Ľudia sú na Slovensku oberaní o slovenské občianstvo pre svoju sexuálnu orientáciu. Upozornilo na to hnutie Progresívne Slovensko (PS). Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) uviedla, že je to v rozpore so základnými právami, preto predkladajú novelu zákona, ktorá túto diskrimináciu odstraňuje. Ako Plaváková spresnila, o slovenské občianstvo nedávno prišiel občan SR po tom, ako získal občianstvo svojho manžela. „Podľa zákona dnes pritom nestratíte naše občianstvo, ak získate občianstvo svojho manžela alebo manželky. To však neplatí, keď si zoberiete osobu rovnakého pohlavia. Naše zákony totiž tieto právne zväzky zo zahraničia neuznávajú. Akoby neexistovali,” vyhlásila Plaváková.

Podľa poslankyne Zuzany Števulovej (PS) je diskriminácia pre sexuálnu orientáciu neakceptovateľná a porušujúca ústavu, Dohovor o ochrane ľudských práv aj právo EÚ. „So stratou štátneho občianstva je spojená strata veľkého množstva práv. Slováci prichádzajú napríklad o volebné právo, právo na pobyt, či právo na sociálne zabezpečenie. A Slovensko nezmyselne prichádza o vlastných štátnych občanov, len z dôvodu ich identity a rodinného života,” upozornila Števulová. Poslanec NR SR Ondrej Prostredník (PS) dodal, že zákon neprimerane zasahuje do najintímnejšej sféry vzťahov, preto ho chce PS zmeniť. Je podľa neho absurdné, aby právny poriadok nútil občana SR rozhodovať sa medzi láskou k partnerovi a láskou k vlasti a s ňou spojenými právami.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.