PO KVIETIKOVI A KOŽUCHOVI ZADRŽALA NAKA ĎALŠIE TRI OSOBY

Ide o kauzu korupcie z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Foto 
Dátum 05.05.2020

Bratislava 5. mája (TASR/extraplus.sk) - Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v rámci akcie Dobytkár v utorok ďalšie tri osoby. Ide o kauzu korupcie z prostredia Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Na sociálnej sieti o tom informuje Polícia SR.

"V rámci akcie Dobytkár v poobedňajších hodinách na celom území SR vykonáva zaisťovacie úkony a zadržala osoby J. G., M. S. a P. M. ako dôvodne podozrivých zo spáchania korupčnej trestnej činnosti," uviedla polícia. Vzhľadom na realizujúce sa vyšetrovanie nateraz polícia neposkytne bližšie informácie.

NAKA preveruje v rámci Akcie Dobytkár kauzu súvisiacu s úplatkami z agrodotácií. V kauze ide vraj o úplatky v rozsahu milión eur. Podľa zistení polície viaceré projekty žiadateľov o eurofondy prešli práve vďaka úplatkom. Polícia prehľadala aj luxusný päťhviezdičkový hotel Albrecht, ktorý patrí Slavii Capital a Kvietikovcom. Hotel Albrecht je známy najmä tým, že sa v ňom stretávajú politici z koalície i opozície. Je verejným tajomstvom, že táto finančná skupina si na ministerstvách dosadzovala priamo najvyšších predstaviteľov. V tejto súvislosti sa spája meno bývalého ministra Petra Plavčana vďaka, ktorému prúdili eurofondy z Ministerstva školstva SR práve Slavii Capital. Plavčan ako nominant SNS pod vedením Andreja po prevalení kauzy musel z ministerského postu odísť. V médiách sa neraz uvádzalo, že Andrej Danko je priamo predĺženou rukou finančnej skupiny Slavia Capital a priateľom mladého Martina Kvietika.  

V tejto súvislosti uviedol podpredseda NR SR Peter Pellegrini, že víta všetky aktivity polície v kauze DOBYTKÁR. „Táto akcia nie je zásluhou tejto vlády ale mojej vlády a polície pod vedením bývalej ministerky Denisy Sakovej. U mňa stále platí, že ak niekto koná nekalú činnosť tak platí, padni komu padni bez ohľadu na to, či je chudobný, alebo bohatý, z koalície alebo opozície, orgány činné v trestnom konaní musia konať. Ak niekto spácha trestný čin, tak musí niesť zaň zodpovednosť. A čo sa týka tejto kauzy, tak bol tento rezort v plnej kompetencii pani ministerky Gabriely Matečnej nominantky za SNS“ uzavrel svoje vyjadrenie Peter Pellegrini. 

Slavia Capital sa dištancuje od Martina K. aj PPA, dotácie nikdy nežiadala

Investičná skupina Slavia Capital odmieta, že by mala vzťah s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA). Rovnako popiera, že by v minulosti žiadala o eurofondy alebo dotácie. Obvinený Martin K. podľa nej v orgánoch skupiny nepôsobí už roky. TASR o tom informovala marketingová manažérka spoločnosti Patrícia Packová v reakcii na obvinenie Martina K.

„Slavia Capital zdôrazňuje, že sa v súvislosti s jej obchodným menom neustále v médiách objavujú nepravdivé informácie, ktoré v súlade so zákonom v minulosti napadla a niektoré médiá sa i napriek tomu opätovne na ne odvolávajú,“ reagovala spoločnosť. Podľa nej je vťahovaná do politiky a mediálnych hier. Spoločnosť dodala, že je pripravená poskytnúť štátnym orgánom akúkoľvek súčinnosť. 

Finančníka Martina K. obvinila Národná kriminálna agentúra v stredu (22. 4.) spolu s bývalým riaditeľom PPA zo zločinov prijímania úplatku v súvislosti s udeľovaním dotácií PPA. Úplatky mali dosiahnuť takmer milión eur. V súčasnosti spracovávajú policajti podnet prokurátorovi na podanie návrhu na vzatie do väzby.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.